Autóipari krízis? – A Ford vezérigazgatója komoly veszélyre figyelmeztet
A Ford vezérigazgatója szerint a vámok dollár milliárdokba kerülhet az amerikai autóiparnak. Komoly pénzügyi és munkaerőpiaci következményekkel járhat a bevezetés. Hátrányba kerülnek az amerikai autógyártók?
Jim Farley: Súlyos következményekkel járhat a 25%-os pótvám
A Ford vezérigazgatója, Jim Farley szerint az Egyesült Államok által Mexikóra és Kanadára kivetett 25%-os pótvám hosszú távon komoly anyagi terhet róhat az amerikai autóiparra. Ez a döntés jelentős munkahelyvesztéshez vezethet. Az amerikai autógyártók, köztük a Ford és a General Motors, az elmúlt években jelentős mértékben bővítették gyártásukat ezekben az országokban, így a vámok súlyos hatással lehetnek működésükre – beszélt az autóipari nehézségekről vezérigazgató a CNBC-nek adott iterjúban.
A vámok politikai háttere
Donald Trump amerikai elnök nemrég bejelentette a 25%-os vámot a Mexikóból és Kanadából importált árukra. A döntés végrehajtását egyelőre 30 napra felfüggesztette. Farley a CNBC-nek adott interjújában hangsúlyozta, hogy a kormány és a Kongresszus korábban az amerikai autóipar támogatására tett ígéretet, nem pedig annak nehezítésére. Kiemelte a versenyhátrányt, amelyet az amerikai gyártók számára jelent. A dél-koreai Hyundai és Kia, valamint a japán Toyota továbbra is további vámterhek nélkül exportálhat az Egyesült Államokba.
Elektromos autók és veszteségek
A Ford negyedéves eredményeiből kiderült, hogy a vállalat továbbra is veszteséges elektromosautó-üzletága: a negyedév során 1,4 milliárd dolláros működési veszteséget könyvelt el. Az eredemény 180 millió dollárral kevesebb, mint egy évvel korábban. Farley ugyanakkor optimista, mivel szerinte a vállalat új, fejlesztés alatt álló elektromos modelljei „néhány éven belül megfordíthatják a trendet”.
Belsőégésű motorok és nyereség
A belsőégésű motorral szerelt járművek és a haszongépjárművek stabil értékesítésével a Fordnak 1,8 milliárd dolláros nyereséget ért el a negyedévben. Ez jelentős javulás az egy évvel korábbi 500 millió dolláros veszteséghez képest. A vállalat árbevétele 5%-kal, 48,2 milliárd dollárra nőtt.
Tőzsdei reakció és jövőbeni várakozások
A Ford a pénzügyi évben az üzemi eredmény csökkenésére számít, amely a 2024-es 10,2 milliárd dollárról várhatóan 7 és 8,5 milliárd dollár közé eshet. Ez kedvezőtlenebb kilátásokat jelent, mint amit az elemzők vártak. A bejelentések hatására a Ford részvényei az amerikai tőzsde zárása után több mint 4%-ot estek az utólagos kereskedésben.
A vállalat előtt továbbra is komoly kihívások állnak, mind a kereskedelmi vámok, mind az elektromos járműpiaci verseny tekintetében. Miközben a hagyományos belsőégésű modellek még mindig biztos bevételi forrást jelentenek a vállalat számára.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock
–