2025 február 06

Űripari szakmai nap Budapesten – Kiemelt téma az űrszemét csökkentése

Magyarország is szerepet vállal az űrszemét elleni küzdelemben – Szakmai napot rendeztek az űripar fenntarthatóságáról.

Szerdán 150 fő részvételével került megrendezésre a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és az Európai Űrügynökség által szervezett űripari szakmai nap, amelynek középpontjában az űrszemét és a fenntarthatóság kérdésköre állt. Az esemény lehetőséget biztosított magyar vállalatok és kutatók számára, hogy bemutassák üzleti és tudományos megoldásaikat, valamint az érintett intézmények egy közös nyilatkozat aláírásával is elkötelezték magukat a felelősségteljes űrpolitika mellett – számolt be a Nemzetgazdasági Minisztérium a rendezvényről.

Nemzetközi együttműködés az űrbiztonságért

A rendezvény házigazdája a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat volt, társszervezőként pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium segítette a lebonyolítást. Az eseményen felszólalt Tim Flohrer és Holger Krag, az Európai Űrügynökség szakértői, valamint Szolnoki Szabolcs, a technológiáért felelős helyettes államtitkár, Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke és Jakab Roland, a szervezet vezérigazgatója. Kiss L. László csillagász szintén előadást tartott az űrszemét problémájáról és a legújabb fenntarthatósági célkitűzésekről.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy az űripar az egyik leggyorsabban növekvő iparág. A  globális árbevétele 2040-re meghaladhatja az 1100 milliárd dollárt. Szolnoki Szabolcs kiemelte, hogy Magyarország számára stratégiai jelentőségű a hazai űripari szektor nemzetközi jelenlétének erősítése. A részvétel üzleti, diplomáciai és tudományos előnyöket is jelenthet.

Magyar vállalatok lehetőségei az űriparban

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a magyar cégek és kutatók már bizonyították műszaki kiválóságukat sikeres nemzetközi pályázatokon keresztül. A Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja, hogy a hazai innovatív vállalkozások még intenzívebben vegyenek részt űrtechnológiai fejlesztésekben és küldetésekben. Az olyan világűrtől függő szolgáltatások, mint a telekommunikáció és a műholdas navigáció, hatalmas lehetőséget jelenthetnek a magyar kis- és középvállalkozások számára is.

Nyilatkozat a felelősségteljes űripari együttműködésről

Az esemény zárásaként Szolnoki Szabolcs, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára, Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora, valamint Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke aláírták a „Statement for a Responsible Space Sector” című nyilatkozatot. A dokumentum célja a fenntartható fejlődés támogatása. Továbbá az európai űripari szereplők közötti együttműködés előmozdítása a rendelkezésre álló erőforrások és szakértelem maximális kihasználásával.

A rendezvény megerősítette, hogy Magyarország továbbra is aktívan kíván részt venni az űripari fejlesztésekben és az űrszemét elleni globális küzdelemben. Ezzel is hozzájárul egy fenntarthatóbb jövő kialakításához az űrkutatás és űripar területén.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock