2025 február 05

Kkv-k figyelem! – Jelentős változások a GINOP Plusz hitelprogramban

Módosulnak a GINOP Plusz kkv technológiai hitelprogramok feltételei. Könnyítették a feltételeket a vállalkozásoknak. Akár 150 milliós hitel Budapesten kívüli fejlesztésekre. 

A vállalkozások visszajelzéseit figyelembe véve módosulnak a GINOP Plusz kkv technológiai hitelprogramok feltételei a rendelkezésre álló források felhasználásának növelése érdekében. A változtatások révén több vállalkozás számára válik elérhetővé a támogatás – jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára szerdán Budapesten.

Legfontosabb változások

A módosítások 10 pontban foglalhatók össze, amelyek megkönnyítik a hiteligénylést és növelik a támogatási keret kihasználhatóságát:

  • Hitelösszeg emelése: Budapesten kívüli projektek esetén 100 millió forintról 150 millió forintra, budapesti fejlesztéseknél 50 millió forintról 75 millió forintra nő.
  • Szállítói előleg növelése: A tárgyi eszközök beszerzésénél 100 százalék szállítói előleg igényelhető az eddigi 50 százalékkal szemben.
  • Létszámkorlátozás eltörlése: Már munkavállalót nem foglalkoztató cégek és egyéni vállalkozók is pályázhatnak.
  • Új ingatlan építése: Budapesten kívüli projektek esetén ingatlankorszerűsítés mellett új ingatlan építésére is felhasználható a hitel.
  • Digitális eszközök arányának növelése: A támogatható összköltség 40 százalékáig elszámolható, a korábbi 30 százalékkal szemben.
  • Projektmegvalósítás határidejének meghosszabbítása: A korábbi 18 hónapos határidőt 24 hónapra emelik.
  • Induló vállalkozások támogatása: Legfeljebb 25 millió forint erejéig pályázhatnak.
  • Új pályázati lehetőségek: Olyan vállalkozások is pályázhatnak, amelyek korábban már kaptak támogatást a GINOP Plusz 1. prioritás felhívások keretében.

Gazdaságösztönző intézkedések

Szabados Richárd hangsúlyozta, hogy 2025 a vállalkozások és a családok támogatásáról szól. A cél a 3 százalékos gazdasági növekedés elérése, amelyhez elengedhetetlen a kkv-k támogatása. A Demján Sándor Programon keresztül a kormány több mint 1400 milliárd forint forrást juttat a gazdaságba.

Magyar Fejlesztési Bank szerepe

Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy a vállalkozások számára a nulla százalékos kamatú hitelek óriási értéket képviselnek. Az MFB közvetítői hálózatán keresztül 175 bankfiókban érhetőek el ezek a kedvezményes hitelkonstrukciók.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock