2025 január 24

374 milliárd a rezsivédelemre: Így alakítja a kormány a költségvetést

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat szerint 374,6 milliárd forintot csoportosított át a kormány a lakossági rezsivédelem érdekében. Az összeget az Energiaügyi Minisztérium „Rezsivédelmi szolgáltatás ellentételezésével összefüggő kiadások” sorára utalták át, hogy a rezsicsökkentés költségeit fedezzék.

Az átcsoportosítás részletei

Határidők és összegek

A kormány azonnali intézkedéseket rendelt el az összeg felhasználásával kapcsolatban:

  • 149,1 milliárd forint azonnali határidővel,
  • 122,5 milliárd forint február 15-ig,
  • 103 milliárd forint március 15-ig kerül kifizetésre.

Az összegeket a villamosenergia- és földgázszolgáltatókhoz juttatják el, hogy biztosítsák a rezsivédelmi szolgáltatások zavartalan működését.

Mit jelent ez a költségvetés szempontjából?

A Rezsivédelmi Alap megszűnése

A 2025-ös költségvetésben technikai változás történt: a korábban önállóan létező Rezsivédelmi Alap megszűnt. Ennek céljai különböző minisztériumokhoz kerültek:

  • Lakossági rezsivédelem (880 milliárd forint az éves keret),
  • Önkormányzatok kompenzációja,
  • Civil intézmények támogatása,
  • Versenyszektor támogatása.

Az első negyedéves keret jelentősége

Az első negyedévre átcsoportosított 374,6 milliárd forint az éves rezsicsökkentési kiadási keret 42,5%-át teszi ki. Ez azt jelzi, hogy a kormány kiemelten kezeli a rezsicsökkentés finanszírozását az év elején.

Miért fontos a rezsivédelem 2025-ben?

Lakossági támogatás

A rezsivédelem, vagyis a rezsicsökkentés a magyar lakosság számára kiemelten fontos, mivel jelentős segítséget nyújt a megélhetési költségek mérséklésében.

Politikai és gazdasági hatások

A rezsivédelmi kiadások fenntartása a kormány számára stratégiai kérdés, mivel ez közvetlenül érinti a lakosságot, és politikailag is érzékeny terület.

A jövő kilátásai

Fenntarthatóság kérdése

A rezsivédelmi intézkedések hosszú távú fenntarthatósága kérdéseket vethet fel, különösen a költségvetési terhelés szempontjából. Az első negyedévi kiadások nagysága előrevetíti, hogy az év további részében is komoly anyagi forrásokra lesz szükség a rezsicsökkentés fenntartásához.

Társadalmi hatások

A rezsivédelmi intézkedések célja, hogy csökkentsék a háztartásokra nehezedő terheket, különösen a magas energiaárak időszakában. Az intézkedések sikere nagyban múlik a források megfelelő elosztásán és az energiaszolgáltatók hatékony működésén.

Rezsivédelem a középpontban

A 2025-ös költségvetés első negyedévében a kormány kiemelt figyelmet fordít a lakossági rezsivédelem finanszírozására. Az átcsoportosított 374,6 milliárd forint a rezsicsökkentési célkitűzések egyik fontos lépése, amely az év további részére is meghatározza a költségvetési prioritásokat.