2025 január 22

A közbeszerzések rekordot értek el – Több, mint háromezer milliárd forintos csúcs 2024-ben

Rekordszintet ért el tavaly a magyarországi közbeszerzési szabálytalanságok kapcsán kirótt bírság összértéke. Jelentősen növekedtek a hivatalból indított eljárások, két fontos útmutató csökkent 2024-ben.

Tavaly a magyarországi közbeszerzések összértéke elérte a 3692 milliárd forintot, ami 28 százalékos növekedést jelentett a 2023-as évhez képest – közölte a Közbeszerzési Hatóság szerdán. Az éves jelentés szerint 2024-ben 7 592 közbeszerzési eljárást folytattak le, ami minimális csökkenést jelent az előző évhez képest, ugyanakkor a megkötött szerződések száma 16 441 volt.

Közbeszerzések típusai

A közbeszerzések típusait tekintve a beszerzések közel fele (47,7 százalék) árubeszerzés volt, míg az építési beruházások aránya 24,4 százalékot, a szolgáltatás megrendelések pedig 27,9 százalékot tettek ki. A jelentés szerint a piaci verseny intenzitása nőtt, amit az egyajánlatos szerződések számarányának folyamatos csökkenése is mutat. Az Európai Bizottság által vizsgált unós eljárásrendben az egyajánlatos szerződések aránya 2024-ben jelentősen, 6,8 százalékponttal csökkent, és értékük is közel 10 százalékponttal volt alacsonyabb az előző évhez képest.

Hatékonyságnövelés és ellenőrzés

Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke szerint a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma 13,5 százalékkal csökkent 2024-ben, 217 darabra. Ezek közül 27 eljárást vontak vissza a hatósági ellenőrzés hatására. Az egy eljárásra jutó szerződések száma átlagosan 2,2 volt, amely az elmúlt öt év tendenciájával megegyezik.

A közbeszerzési eljárások hatékonyságát tükrözi, hogy 2024-ben összesen 24 108 darab közbeszerzési eljáráshoz kapcsolódó hirdetmény érkezett a Hatósághoz, amelyhez összesen 26 026 darab hiánypótlási felhívást küldtek ki, napi átlagban 105-ot. Azért, hogy a közbeszerzési hibákat már az eljárás megkezdése előtt javítsák.

Jogorvoslatok és bírságok

Az elnök által kezdeményezett jogorvoslati eljárások száma az előző évhez képest csaknem a duplájára, 218 darabra nőtt, és 390 ajánlatkérőt, illetve gazdasági szereplőt érintett. A kiszabott bírságok összege 2024-ben megközelítette az 1,2 milliárd forintot. Ez 183 százalékos növekedést jelentett 2023-hoz képest, és az elmúlt öt év legmagasabb értékének számít.

A KKV-k jelentős szerepe

A mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) meghatározó szerepet töltöttek be a közbeszerzésekben. A tavalyi évben minden 100 közbeszerzési szerződésből 77-hez köthető nyertes kkv. Minden előállított 100 forintból 43 forintot ők nyertek el. Ez a szektor továbbra is kulcsszereplője a magyar közbeszerzési piacnak, amely hozzájárul a gazdaság stabilitásához és fejlődéséhez.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock