2025 január 22

A kkv-k fejlődéséért 1410 milliárd forint ad a kormány- Íme a Demján Sándor Program részletei!

2025 a családok és a vállalkozások éve lesz a kormány bejelentése szerint. Elindult a Demján Sándor Program. Mutatjuk a részleteket.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) keddi közleményében bejelentette, hogy a kormány 2025-öt a családok és a vállalkozások évének nyilvánította. Ennek részeként elindult a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv, amelynek kiemelt programja a Demján Sándor Program. A program keretében 1410 milliárd forintos forrással támogatják a hazai kis- és középvállalkozások (kkv-k) termelékenységi ugrását és méretük megduplázását.

Az EXIM Magyarország finanszírozási konstrukciói

A Demján Sándor Program öt finanszírozási konstrukciót indított el az EXIM Magyarország közreműködésével. Ezek célja, hogy a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedését és versenyképességét támogassák. Az Exportösztönző Hitelprogram iránt már komoly érdeklődés mutatkozik, eddig 59,2 milliárd forint értékben érkeztek be hiteligények.

A program további fontos eleme a Jövő exportőrei beruházási hitel, amely már 52,7 milliárd forint értékű hiteligényt fogadott be. Ez a konstrukció exportáló vállalatoknak és beszállítóiknak szól, akik a következő célokra használhatják fel a hitelt:

  • Kapacitásbővítés
  • Új termék bevezetése
  • Innovatív technológiák bevezetése
  • Gépek, berendezések, felszerelések és immateriális javak beszerzése

Kedvező kamatozás és zöld beruházási lehetőségek

A Jövő exportőrei hitel kamatozása rendkívül kedvező:

  • Forint alapon: 5,2-7,2 százalékos
  • Euró alapon: 3,75-5,75 százalékos

Azok a vállalkozások, amelyek energiahatékonysági, megújuló energia vagy egyéb fenntarthatósági célú zöld beruházásokra igénylik a hitelt, még alacsonyabb kamatszinteken juthatnak forráshoz a Jövő exportőrei zöld beruházási hitel keretében.

További fejlesztések a láthatáron

A Demján Sándor Program következő elemei a következő hetekben válnak elérhetővé. Az érdeklődők a részletekről a dsprogram.hu weboldalon tájékozódhatnak. Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár hangsúlyozta, hogy az EXIM által vállalt gyorsított ügykezelés lehetővé teszi a hiteligények gyors elbírálását és a támogatások hatékony felhasználását.

A kormány célja, hogy a programmal hozzájáruljon a hazai vállalkozások versenyképességének növeléséhez és fenntartható fejlődésükhöz.

Címlapkép forrása: Shutterstock