2025 január 20

Európa választás előtt – Kereskedelmi béke vagy vámháború?

Az Európai Unió javaslatot tesz  Donald Trump hivatalba lépésének napján az Egyesült Államoknak, amelyben arra kérik az amerikai kormányt, hogy tartózkodjon a kereskedelmi háború kirobbantásától, cserébe pedig Európa többet fektetne a saját védelmébe.

Az Európai Bizottság ipari stratégiáért felelős alelnöke, Stéphane Séjourné, a France Inter rádióban hangsúlyozta, hogy egy kereskedelmi háború és az európai védelmi struktúra kiépítése egyszerre nem kivitelezhető.

„Nem folytathatunk kereskedelmi háborút, és nem építhetjük ki ugyanakkor a védelem Európáját” – mondta Séjourné. Hozzátette, hogy az Egyesült Államokkal való alku értelmében az európai védelmi garanciák kiépítése csak akkor lehet sikeres, ha a kereskedelmi kapcsolatok stabilak maradnak.

A védelem és a költségvetések korlátai

Séjourné kifejtette, hogy az európai védelmi költségvetések jelentős emelése nem reális, különösen az Ukrajnának nyújtott segélyek és a NATO melletti elkötelezettség fényében. „Nem leszünk képesek hatékonyan megszervezni magunkat, különösen a keleti fronton, ha egy kereskedelmi háború is terheli a gazdaságunkat” – figyelmeztetett.

Két stratégia lehetősége

Az alelnök szerint Európának két stratégiai lehetősége van: egy offenzív vagy egy defenzív megközelítés. Az offenzív megközelítés szerint az EU vámokkal megtorolhatná az amerikai termékekre kivetett magasabb adókat. De ezt végül az európai fogyasztók fizetnék meg. Ezzel szemben a defenzív megközelítés keretében az EU beszerzéseit átépíthetné a világ más régióiba. Például Azerbajdzsánból az amerikai LNG (cseppfolyósított földgáz) irányába.

Az Egyesült Államok várható intézkedései

Donald Trump, aki hétfőn veszi át hivatalát, várhatóan 25 százalékos vámot vet ki minden Mexikóból és Kanadából érkező termékre. A kínai áruk adói 10 százalékkal emelkedhetnek, és ezek az intézkedések az eurózónát is érinthetik. Séjourné szerint Trump rendeletei nemcsak az európai, hanem a mexikói és a kanadai gazdaságra is hatással lehetnek.

Európa helyzete

Séjourné arra figyelmeztetett, hogy az európai gazdaság jelentős mértékben függ az amerikai termékek piacától, és a kereskedelmi háború kedvezőtlenül érintené a kontinens országait. Az Európai Unió azon dolgozik, hogy fenntartsa az Egyesült Államokkal való kedvező kereskedelmi kapcsolatokat, miközben megpróbálja megerősíteni saját védelmi infrastruktúráját.

Az EU stratégiai alkut kínál az Egyesült Államoknak: Trump adminisztrációjának meg kell akadályoznia a kereskedelmi háborút, hogy Európa nagyobb fókuszt helyezhessen a védelmi kiadásokra. A következő hetek eseményei és Trump intézkedései meghatározzák majd, hogy Európa milyen stratégiát választ a kereskedelmi kihívások kezelésére.

Címlapkép forrása: Shutterstock

.