2025 január 18

Rekord gázvásárlás az EU-ban -Előrelátás vagy kényszer?

Rekordszinten az Európai Unió orosz gázimportja, mivel az Európai Unió nagy mennyiségben vásárolja az orosz gázt.

2025 első két hetében az Európai Unió tagországai példátlan mennyiségű orosz gázt vásároltak, annak ellenére, hogy Ukrajna január elsejétől leállította a területén áthaladó gáztranzitot. A Kpler árutőzsdei hírszerző cég adatai szerint az EU 837 300 tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) importált Oroszországból. Ez a mennyiség rekordot jelent a 2024 azonos időszakában behozott 760 100 tonnához képest – adott tájékoztatást a gáz importól a Politico lap.

Charles Costerousse, a Kpler vezető LNG-elemzője szerint ezt több tényező együttállása okozza. „December második fele óta hideg időszak van, miközben a szélenergia-termelés nem volt a legmagasabb szinten” – fogalmazott a szakember. „Tehát van étvágy arra, hogy ezek a mennyiségek továbbra is beáramoljanak” – tette hozzá az elemző. 

A gázvásárlás háttere

Az elemző szerint a megnövekedett importot a hosszú távú szerződések biztosítják. A szakértő hangsúlyozta, hogy az EU-ba érkező LNG nagy része hosszú távú szerződések keretében érkezik, nem pedig új beszerzések révén. Az Európába érkező orosz cseppfolyósított földgáz 95-96 százaléka a Jamal üzemből származik, amely Észak-Szibéria egyik legnagyobb létesítménye.

Ukrajnai tranzit leállítása és a geopolitikai következmények

Az Ukrajnán keresztüli gázszállítás megszűnése nyomást gyakorolt az uniós országokra, különösen azokra, amelyek energiaellátása nagyban függött ettől az útvonaltól, például Magyarországra és Szlovákiára. Robert Fico szlovák miniszterelnök élesen bírálta Ukrajna döntését, és gazdasági retorziókat helyezett kilátásba, ha Kijev nem engedélyezi a tranzit folytatását.

Az EU aggodalmai és lehetséges megoldások

Az Európai Unióban egyre nagyobb aggodalmat kelt az orosz energiafüggőség. Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője elismerte, hogy bár az EU jelentős lépéseket tett az orosz energiaimport csökkentése érdekében, az orosz LNG jelenléte továbbra is komoly problémát jelent. Az Európai Bizottság február végére egy útitervet tervez bemutatni az orosz energiaimport teljes leállítására.

Tíz uniós tagország külön felszólította a blokkot, hogy szankcionálja az orosz LNG-t. A kiszivárgott javaslat szerint „Oroszország háborús erőfeszítései mélyen összefonódnak az energiabevételeivel”, ezért sürgetik a gázimport mihamarabbi betiltását.

Az Egyesült Államok szerepe

Az Európai Unió egyre inkább az Egyesült Államokra tekint, mint alternatív energiaszolgáltatóra. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy az amerikai LNG olcsóbb és biztonságosabb lehet az EU számára. Donald Trump hivatalba lépő amerikai elnök szintén kiemelte, hogy növelni kívánja az USA gázexportját, hozzájárulva Európa energiafüggetlenségének erősítéséhez.

Az EU orosz LNG-hez való ragaszkodása annak ellenére folytatódik, hogy a blokk politikailag elkötelezte magát az orosz energiafüggőség csökkentése mellett. A növekvő import rekordszintje azonban rávilágít arra, hogy a hosszú távú szerződések és az azonnali energiaigények továbbra is Moszkvához kötik Európát. Az uniós vezetők és a tagállamok előtt álló legnagyobb kihívás az, hogy miként lehet gyorsítani az orosz energiaimport alternatíváinak kiépítését és az energiafüggetlenség elérését.

Címlapkép forrása: Shutterstock