A Privátbankok szárnyalnak – A kezelt vagyon már 11 ezer milliárd felett
Rekordév a magyar privátbanki szektorban. Meghaladta a 11 ezermilliárd forintot a kezelt vagyon
A Portfolio friss Privátbanki Felmérése szerint 2023 végére a magyar privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyon új mérföldkövet ért el: meghaladta a 11 ezermilliárd forintot. Ez fél év alatt közel 9 százalékos, egy év alatt pedig több mint 20 százalékos növekedést jelent. Az összességében kedvező piaci hangulat és az ügyfélszámlák bővülése, valamint a friss pénzek beáramlása mind hozzájárult ehhez a kimagasló eredményhez – olvasható a részletes elemzés a Portfolio oldalán.
A legnagyobb szolgáltatók és a belépési limitek változásai
Az OTP Private Banking továbbra is a legnagyobb kezelt vagyonnal rendelkező szolgáltató, de ádáz verseny zajlik a piacvezető pozíciókért. Tavaly több szolgáltató is megemelte privátbanki belépési limitjét:
- Bank Gutmann: 400 millió forintos belépési küszöböt tart fenn, amely továbbra is a legmagasabb.
- OTP kiemelt privátbanki szegmens: 300 millió forintos limit.
- K&H Private Banking: Az utolsó negyedévben 50/150 millióra emelkedett a privátbanki/kiemelt privátbanki limit.
- CIB Private Banking: 2024 márciusától a limit 100 millió forintra nőtt.
- Equilor és Raiffeisen: Szintén emeltek a belépési limiteken.
Ügyfélszám-növekedés és piaci szórás
A privátbanki ügyfélszámlák száma 2023 végére megközelítette a 63 ezret, amely a szektor bővülését tükrözi. A kezelt vagyon emelkedésével nőtt az egy ügyfélszámlára eső vagyon is, ami tavaly új rekordot, több mint 180 millió forintot volt A legnagyobb ügyfélszám-növekedést a Raiffeisen Private Banking érte el, ahol az ügyfélszám 45 százalékkal nőtt. További kiemelkedő bővülést mutatott:
- Equilor Private Banking: Közeli 20%-os növekedés.
- Erste Private Banking: 18%-os bővülés.
Az ügyfélszámlák számának növekedése mellett a tanácsadók terhelése is jelentős. A K&H privátbankárainak például átlagosan 224 ügyfélszámlát kell kezelniük, míg a Bank Gutmannál ez az érték mindössze 53.
Privátbanki portfóliók összetétele
A privátbanki portfóliók összetételében továbbra is a befektetési alapok dominálnak, amelyek a teljes vagyon 45 százalékát teszik ki. Ezeket követik:
- Kötvények: A portfóliók 27 százalékát adják, melyek között a magyar állampapírok részaránya átlagosan 51 százalék.
- Részvények: A portfóliók 16 százalékát teszik ki, ami az előző évekhez hasonlóan nem mutatott jelentős változást.
A befektetési alapok jelentős része kötvény- és részvényalapú ETF-eket is tartalmaz, így közvetett tőzsdei és kötvénypiaci kitettséget biztosít a vagyonos ügyfeleknek.
Átlagvagyon és vezető szolgáltatók
Az egy ügyfélszámlára eső legmagasabb átlagvagyont továbbra is a Bank Gutmann érte el, több mint 1,1 milliárd forinttal. Az őket követő szolgáltatók:
- Apelso Wealth Management: 886 millió forint.
- Hold Alapkezelő: 505 millió forint.
Kilátások a privátbanki szektorban
A prémium állampapírból származó kifizetések további lendületet adhatnak a privátbanki vagyonnak. Becsült adatok szerint ezek legalább 1700 milliárd forintot tesznek ki a teljes portfólióban. A kedvező piaci környezet és a szolgáltatók közötti erős verseny várhatóan tovább ösztönzi a szektor növekedését.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock