2025 január 07

Horror pénzt fizet az Apple – nincs magánélet, ha a Siri figyel

Komoly kártérítés a Siri miatt

Az Apple 95 millió dolláros megegyezést kötött azokkal a felhasználókkal, akiknek beszélgetéseit a Siri digitális asszisztens véletlenül rögzítette. A csoportos pert azzal indokolták, hogy a Siri által gyűjtött adatokat az Apple hirdetési rendszere személyre szabott reklámok küldésére használta fel. Az egyezség Jeffrey White amerikai kerületi bíró jóváhagyására vár.- számolt be az évek óta tartó ügy fejleményeiről a The Guardian.

Az Apple 95 millió dollárt fizet a követelések rendezésére, mivel a Siri lehallgatta a felhasználók privát beszélgetéseit. Fotó: Shutterstock

Az Apple tagadja a jogsértést

Bár megegyezés született, az Apple nem ismerte el, hogy megsértette volna a felhasználók magánélethez való jogát. Az érintett amerikai iPhone-tulajdonosok készülékenként 20 dollár kártérítést kaphatnak, amennyiben igazolják, hogy beleegyezésük nélkül indította el a felvételt és hallgatta meg őket a Siri hangvezérlésű asszisztense.

Hogyan működik a Siri?

A Siri, a hangvezérelt digitális asszisztens 2010-ben jelent meg, és úttörő szerepet játszott a hangfelismerő technológiák piacán. A program nevének kimondásával vagy a „Hé, Siri!” parancs segítségével aktiválható. A folyamatosan figyelő mikrofon azonban időnként tévesen zajokra vagy hangokra aktiválódhat, például egy cipzár hangjára. tulajdonosok panaszkodtak, hogy az Apple rendszeresen rögzítette privát beszélgetéseiket, miután véletlenül aktiválták a Siri-t, és ezeket a beszélgetéseket felfedték harmadik feleknek, például hirdetőknek. A hangasszisztensek általában akkor reagálnak, amikor az emberek „használnak, például „Hé, Siri”. Két felperes azt mondta, hogy az Air Jordan tornacipők és az Olive Garden éttermek megemlítését követően hirdetések érkeztek a cégektől. Egy másik azt mondta, hogy egy márkás sebészeti kezelés hirdetését közölték vele, miután magánbeszélgetést folytatott az orvosával. A felperesek azt állították, hogy 
az Apple nem kapta meg a hozzájárulást a beszélgetéseik rögzítése előtt, ráadásul nem is kaphattak beleegyezést az egyik felperestől, mert kiskorúak vol, és nem rendelkezett Apple-fiókkal a felvétel időpontjában.

A per háttere

A The Guardian 2019-es cikkéből derült ki, hogy külső cégek minőségbiztosításán dolgozók hozzáfértek olyan hangfelvételekhez, amelyek bizalmas adatokat tartalmaztak, például egészségügyi információkat, magánbeszélgetéseket vagy akár illegális tevékenységek részleteit. Az Apple a botrány nyomán bocsánatot kért és változtatásokat ígért a rendszer működésében.

Tíz évnyi adatgyűjtés a per középpontjában

A megegyezés a Siri működésének 2014 és 2024 közötti időszakát érinti. Az Apple, amely 2024-ben 93,74 milliárd dolláros profitot könyvelhetett el, a 95 millió dolláros kártérítést mindössze kilenc óra alatt képes kitermelni.

Nem csak az Apple került bajba

A Sirihez hasonló hangvezérelt asszisztensek más technológiai óriásoknál is jogi problémákat okoztak. A perben részt vevő ügyvédi iroda jelenleg hasonló ügyeket folytat a Google és az Amazon ellen.

Ez az ügy is rámutat, hogy a digitális asszisztensek gyors fejlődése közben kiemelten fontos a felhasználók adatainak védelme és a magánélet tiszteletben tartása.

Címlapkép forrása: Shutterstock