2025 január 12

Eddig lehet benyújtani a támogatási kérelmeket a Napenergia plusz programban

A kormány a Napenergia plusz programban ingatlanonként akár 5 millió forinttal támogatja a családokat a modern napelemes rendszerek telepítésében. A népszerű pályázat idén január közepén nyílt meg, részvételi szándékukat az előregisztrációval júliusig jelezhették az érdeklődők. Újabb fél év elteltével indokolttá vált határidőhöz kötni a támogatási kérelmek benyújtásának lehetőségét is. A pályázók 2025. január 15-ig tehetik ezt meg, ellenkező esetben biztosan elesnek az állami hozzájárulástól. Jelentette be az MTI-nek pénteken küldött közleményében az Energiaügyi Minisztérium (EM).

A jövő a zöldenergiáé

Leszögezték: a jövő a zöldenergiáé. Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és a tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben is. Az időjárásfüggő megújulók hatékonyabb, rugalmasabb hasznosításában a legfontosabb eszköz az energiatárolás elterjesztése. A Napenergia plusz program napelem és energiatároló egyidejű beszerzéséhez kínált támogatást lakossági fogyasztók számára. A fejlesztések megerősítik a háztartások önellátási képességét, csökkentik áramszámlájukat. A megtermelt zöldenergia eltárolása és helyi felhasználása mérsékli a villamosenergia-hálózat terhelését. A pályázat hozzájárul Magyarország energiaszuverenitásának és a hazai ellátás biztonságának megerősítéséhez.

A közleményben ismertették: a kormány összesen 105,8 milliárd forintos keretösszeget különített el a családok beruházásainak ösztönzésére a Napenergia plusz programban. A nyári keretemelés jóvoltából az eredetileg kalkulált 15 ezerhez képest eddig több mint 20,5 ezer háztartás támogatásáról született döntés 84,2 milliárd forint értékben. A nyertesek mintegy negyedének már el is utaltak összesen 13,5 milliárd forintot. A legalább elfogadott időközi kifizetési kérelemmel rendelkező projektekben 19 megawatt összes beépített teljesítményű napelemes rendszereket és 31 megawattóra kapacitású energiatárolókat telepítettek. A júliusi felfüggesztésig több mint 32 ezer előregisztrációs kérelem érkezett be. A 4,1 millió forintos átlagos támogatási igénnyel számolva a rendelkezésre álló forrásmennyiségből több mint 25 ezer pályázatra futhatja. Az előregisztrációig eljutottak közül külön-külön is több ezren akadtak el a pályázati folyamat különböző szintjein. Hiánypótlásokkal adósak, a vállalkozói szerződések megkötésén dolgoznak, vagy akár jóváhagyott előregisztráció birtokában nem léptek előbbre az elmúlt hónapokban.

Felhívták a figyelmet

A minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy az előregisztráció megnyitásától egy teljes esztendő áll az érdeklődők rendelkezésére arra, hogy elérjenek a támogatási kérelmek benyújtásához. A január közepi végdátum kitűzésével kiszűrhetők közülük azok, akik időközben meggondolták magukat, letettek fejlesztési tervükről. A támogató NFFKÜ a pályázati felületen keresztül is figyelmezteti a jogvesztő határidő közeledtére az érintetteket. Az energiaügyi tárca ezzel világos képet kap a valós forrásigényekről, így akár az esetlegesen felszabaduló összeg más irányú hasznosításáról, újabb célcsoport támogatásáról is dönthet – jegyezték meg. A hazai naperőművi kapacitás 2022 óta megduplázódott, a harmadik egymást követő évben nő egy gigawatt feletti mértékben. A korábban 2030-ra megcélzott 6 gigawatt összes beépített teljesítményt idén elértük, több mint ötödével már meg is haladtuk – közölte az EM. A lendületes bővülésnek köszönhetően a napenergia hazai aránya az áramtermelésben tavaly a világon a harmadik, Európában pedig a második legmagasabb volt. A háztartási méretű kiserőművek darabszáma a Napenergia plusz program jóvoltából hamarosan meghaladja a 300 ezret. A kormány a futó kiírásokban összesen 260 milliárd forint értékben ösztönzi a családokat és a vállalkozásokat a zöldenergia termelésére és tárolására – idézték fel.

Képek forrása: Shutterstock