2024 december 22

KSH: Zuhanó pályán a járműgyártás és az elektronikai termékek gyártása


2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül kettőben – az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységben – nőtt, tizenegyben visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 augusztusához viszonyítva 0,7%-kal mérséklődött.

2024. szeptemberben:

• Az ipari termelés volumene 7,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához mérten. (Az első becslésben közölt szeptemberi adathoz viszonyítva a második becslés adata nem változott.)

    • A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás szeptemberben az előző hónaphoz képest 0,7%-kal mérséklődött.

    • Az ipari export volumene 5,0%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál. A feldolgozóipari exportértékesítés 33%-át képviselő járműgyártás kivitele 11,3, a 14%-os súlyú villamos berendezés gyártásáé 5,6%-kal esett vissza.


    • Az ipar belföldi értékesítése 2,9, a feldolgozóiparé 6,4%-kal kisebb volt az előző év azonos hónapjában mértnél.


    • Az iparon belül döntő (96%-os) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 8,3, az energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 2,2%-kal csökkent, ugyanakkor a csekély súlyú bányászat kibocsátása 29%-kal nőtt.


    • A legnagyobb súlyú, a feldolgozóipari termelés 27%-át képviselő járműgyártás volumene 11,4%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 14,8, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 8,5%- kal csökkent.


    • A 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása 10,0%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 11,6, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 8,6%-kal csökkent.


    • A feldolgozóipari termelés 9,7%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 9,2%-kal kisebb volt a 2023. szeptemberinél. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 21, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 11,0%-kal visszaesett.


    • A feldolgozóiparból 14%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 0,7%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához képest, mind a hazai, mind a külpiaci eladások bővülésének köszönhetően. A legnagyobb (21%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 10,5%-kal növekedett az előző év szeptemberéhez viszonyítva. Hat alágazatban nőtt még a termelés, 5,8 és 38% közötti mértékben, a legerőteljesebben a halfeldolgozás, -tartósításban, a legkevésbé a pékáru, tésztafélék gyártásában. A többi négy alágazatban 2,4 és 25% közötti mértékben csökkent a kibocsátás, a leginkább a gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósításban.


    • A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 0,5, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 6,9%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.


    • Négyhavi növekedés után a 4,9%-os súlyt adó vegyi anyag, termék gyártása 6,1%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól, jórészt a jelentős súlyt képviselő műanyagalapanyag-gyártás visszaesése miatt.


    • Az alágak közül a legnagyobb mértékben, 27%-kal a kisebb súlyú kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása esett vissza, mindkét értékesítési irányban csökkentek az eladások.

    2024. január–szeptemberben az előző év azonos időszakához képest:


    Az ipari termelés 4,3%-kal csökkent. Az összes értékesítés 62%-át adó külpiaci eladások volumene 4,8, a 38%-ot képviselő hazai értékesítésé 2,9%-kal mérséklődött.


    • A feldolgozóipar tizenhárom alága közül tízben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 12,3%-kal a villamos berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 7,9%-kal csökkent. Három alágban nőtt a termelés volumene, 0,7 és 4,9% közötti mértékben, a leginkább az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában.