2024 november 14

Csökkentek az országos átlagos lakbérek havi szinten

Megtorpant októberben az albérletek drágulása: az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkentek az árak országosan, Budapesten pedig stagnáltak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az ingatlan.com lakbérindexéből.

Az ingatlanhirdetési portál közleménye szerint az éves drágulás üteme 8,5 százalékra lassult országosan a szeptemberi 9,6 százalékról, Budapesten pedig 9 százalék lett októberben, míg egy hónappal korábban még 9,9 százalék volt. A közlemény idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki szerint az országosan látható októberi lakbércsökkenés részben szezonális hatásokkal magyarázható. Az elmúlt években már többször előfordult, hogy az albérletszezon lecsengése után az áremelkedés dinamikája is lassult átmenetileg – jegyezte meg.

A másik fontosabb tényező, hogy az elmúlt időszakban bekövetkezett tempós drágulással a bérlők nehezen tudnak lépést tartani, így októberben már csak visszafogottabb árakon voltak hajlandóak kivenni lakóingatlanokat. A vezető gazdasági szakértő úgy vélte, egyelőre korai lenne eldönteni, hogy átmeneti megtorpanásról van szó, vagy stabilizálódnak a bérleti díjak a mostani szintek környékén. Balogh László a közleményben kitért a kínálati piacra is, amelyen november második hetében Budapesten 250 ezer forintos átlagos bérleti díj a jellemző.

A legdrágább kerület továbbra is a II., ahol 340 ezer forint az átlagos lakbér, a legolcsóbb városrész pedig 160 ezer forinttal a XXIII. kerület. A legszélesebb választékot nyújtó kerület a XI. és a XIII., ahol 263 ezer, illetve 250 ezer forintos átlagár jellemzi a kínálatot. A fővároson kívül továbbra is Debrecen számít a legdrágább nagyvárosnak: 230 ezer forintos átlagos lakbérrel kell számolnia annak, aki kiadó lakást keres. A többi egyetemvárost tekintve: Győrben 200 ezer, Szegeden 160 ezer, Pécsen 150 ezer forint, Miskolcon pedig csak 115 ezer forint az átlagos bérleti díj.

Képek: Shutterstock