A német lakosok újra egymásnak feszülnek – Szövetségi választások február 23-án
Az Unió és az SPD vezetői megállapodnak a februári előrehozott szövetségi választásról szóló javaslatról. Olaf Scholz kancellár a bejelentetteknek megfelelően még karácsony előtt bizalmi szavazást kér.
Az igazi kérdés mindazonáltal az, mi történik a komolyi gazdasági és társadalmi nehézségekkel küszködő Németországban ezután?
Az SPD, valamint a CDU és CSU Szövetsége új választásokat akar javasolni február 23-ra – jelentette reggel a német sajtó. A frakcióvezetők megegyeztek az időpontban. Értesülések szerint Olaf Scholz kancellár december 16-án bizalmi szavazást kér a Bundestagtól.
Olaf Scholz súlyos lépése
Amint a német hírügynökség a résztvevőktől megtudta, Friedrich Merz uniós kancellárjelölt a parlamenti frakció végrehajtó bizottságának hétfői ülésén február 16-át vagy 23-át említette lehetséges választási dátumként. Ezzel meghátrált eredeti követelésétől, hogy január 19-én új választást tartsanak. Akárcsak Olaf Scholz, aki eredetileg csak március végén akarta szavazást.
A háttérben az áll: Olaf Scholz múlt szerdán súlyos lépést tett. Olyan határozottat, hogy a berlini ,,politikai buborékban” élő az emberek is meglepődtek. A kancellár azonnal menesztette hivatalától Christian Lindner pénzügyminisztert. Tapsot kapott párttársaitól, akik szerint ezt a lépést már sokkal korábban meg kellett volna tennie. Scholz ezen a történelmi szerdán eredetileg úgy nyilatkozott, hogy január 15-én bizalmi szavazást akart kérni, majd március végén jöhetnek az új választások. Addig is többség nélkül akar kormányozni. Ezt a szándékot írta felül a mai döntés.
Mint korábban beszámoltunk róla: az FDP minden miniszterét kivonja a német szövetségi kormányból. Lemondásukat csoportosan akarták benyújtani a szövetségi elnöknek – mondta Christian Dürr, a parlamenti frakcióvezető. Az FDP ezzel véget vet a háromirányú koalíciónak.
Nem lehetett dönteni
Dürr elmondta, a gond az, hogy nem lehetett dönteni a „gazdasági fordulat” irányáról. Az új pénzügyminiszter a kancellár tanácsadója, Jörg Kukies lesz.
Most a választókon múlik, hogyan döntsenek az ország irányáról. Dürr elmondta, hogy az FDP a német Bundestagban továbbra is konstruktív lesz a választási időszak hátralévő részében. Az egyes projekteket ezután minden demokratikus frakció megvitatja.
A történet pikantériája: Volker Wissing szövetségi közlekedési miniszter a kabinetben korábbi párttársaival ellentétben a tervezett új választásokig hivatalban kíván maradni. Bejelentette, hogy kilép az FDP-ből.
Olaf Scholz, az SPD kancellárja korábban bejelentette, hogy kiteszi a kabinetből Christian Lindner pénzügyminisztert és az FDP vezetőjét. Lindner persze sietett kijekenteni, hogy Scholz ezzel felmondta az együttműködést az egész FDP-vel. Robert Habeck alkancellár Berlinben nyilatkozott a koalíció megszakításáról.