Lassult az infláció az OECD-országokban
Lassult az infláció a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) tartozó országokban szeptemberben éves összevetésben.
A párizsi székhelyű szervezet honlapján közzétett adatok szerint a fogyasztói árnövekedés üteme éves bázison 4,4 százalékra lassult szeptemberben az előző havi 4,7 százalékról. A 38 országból 27-ben lassult az infláció szeptemberben. Az OECD-ben az energiaárak 2,2 százalékkal csökkentek szeptemberben az augusztusi 0,4 százalékos mérséklődést követően. Az élelmiszerárak emelkedése augusztushoz hasonlóan szeptemberben is 3,7 százalék volt. Az élelmiszer- és energiaköltségek nélkül számított szeptemberi maginfláció 5,1 százalék volt az augusztusi 5,2 százalék után.
Az infláció a G7-országokban szeptemberben 2,2 százalékra lassult az előző havi 2,4 százalékról, a G20-országokban pedig 6,2 százalékról 6 százalékra mérséklődött. Az eurózónában az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) 1,7 százalékra csökkent szeptemberben az augusztusi 2,2 százalékról. A szeptemberi index 2021 júniusa óta először került 2 százalék alá. Az EU statisztikai hivatalának előzetes adatai szerint októberben 2 százalékos volt az infláció az eurózónában. Az OECD-ben tavaly átlagosan 6,9 százalékos inflációt mértek a 2022. évi 9,5 százalék után.
A lassulásban döntő szerepe volt annak, hogy éves átlagban 0,9 százalékkal csökkentek az energiaárak a 2022. évi 29,6 százalékos növekedéssel szemben. Tavaly az élelmiszerek átlagos drágulása 10,5 százalék volt a 2022. évi 13,2 százalékot követően. Az OECD-ben az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció tavaly átlagosan 7 százalék volt az egy évvel korábbi 6,7 százalék után.