Figyelem, létfontosságú bejelentések érkeznek a héten
BKiskereskedelmi, külkereskedelmi és ipari termelési adatokat is közöl a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a jövő héten, a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) pedig közli a beszerzésimenedzser-index (BMI) októberi értékét.
Hétfőn jelennek meg a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értékének adatai. A BMI szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 49,7 volt, nőtt az augusztusi (47,7) értékhez képest, de továbbra is 50,0 alatt áll. Kedden közli a KSH a külkereskedelmi forgalom szeptemberi első becslését, valamint a lakásépítések-építési engedélyek első három negyedévi adatait. Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az aktívum 443 millió eurót tett ki, az egyenleg 238 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz mérten. Júliushoz viszonyítva az export kiigazított volumene 1,5 százalékkal nőtt, az importé 0,1 százalékkal mérséklődött.
Külkereskedelem
Augusztusban a kivitel értéke 10,7 milliárd euró (4242 milliárd forint), a behozatalé 10,3 milliárd euró (4067 milliárd forint) volt. Euróban kifejezve az export értéke 5,5, az importé 3,6 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az első fél évben 6027 új lakás épült, 18 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8972 volt, ugyancsak 18 százalékkal maradt el a 2023 azonos időszakitól. A fővárosban 8,3 százalékkal kevesebb, 2124 lakás épült. A megyei jogú városokban 20, a többi városban 27, a községekben pedig 19 százalékkal csökkent az átadott lakások száma a 2023 első félévihez képest.
Ipari termelés
Szerdán az ipari termelés szeptemberi első becslését közli a KSH. Augusztusában az ipari termelés volumene 9,5, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozta, hogy ebben a hónapban kettővel kevesebb munkanap volt, mint 2023 augusztusában. A feldolgozóipari alágak közül háromban nőtt, tízben visszaesett a termelés. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2024 júliusához viszonyítva 0,5 százalékkal mérséklődött. Január-augusztusban az ipari termelés 3,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest – ismertette a távirati iroda.
Kiskereskedelem
Csütörtökön a kiskereskedelmi forgalom szeptemberi adata jelenik meg. 2024. augusztusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,2, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,2 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.
A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal növekedett az előző hónaphoz viszonyítva. 2024. január-augusztusban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 2,8 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit.