2024 november 15

Hogyan alakította át az infláció a lakásfelújítás költségeit Budapesten?

Az infláció mindannyiunk életére hatással van, de különösen érezhető a lakásfelújítások esetében. Aki most tervezi újítani budapesti otthonát, annak szembe kell néznie a meredeken emelkedő költségekkel. Az árak robbanásszerű növekedését több tényező is magyarázza, kezdve az alapanyagok drágulásától a munkaerőhiányig. Nézzük meg részletesen, hogyan alakította át az infláció a lakásfelújítási költségeket Budapesten!

Az infláció hatása az építőiparra és lakásfelújításokra

Az építőipar kifejezetten érzékeny a gazdasági változásokra, hiszen minden egyes tégla, csempe és szerszám ára szorosan kapcsolódik a nemzetközi piacok mozgásaihoz. Amint az infláció növekedni kezdett, az építőipar az elsők között érezte meg ennek hatását. Az elmúlt két év során a nyersanyagok árai szinte megduplázódtak, és ez közvetlenül befolyásolja a lakásfelújítási árakat Budapesten.

Miért nőnek az árak az építőiparban?

Az árak emelkedése összetett folyamat, amelyet több tényező is befolyásol. Az egyik fő ok a nyersanyagok drágulása. A globális piacokon tapasztalható ellátási nehézségek és a szállítási költségek emelkedése szintén hatalmas szerepet játszanak ebben. De nem csupán a nyersanyagok áremelkedése áll a háttérben; a munkaerőhiány is komoly tényezővé vált, ami tovább növeli a lakásfelújítási költségeket.

Az alapanyagok ára drasztikusan megnőtt az elmúlt években. Gondoljunk csak a cementre: míg 2021-ben egy zsák cement ára 2500 Ft körül mozgott, ma már 4000 Ft-ot kell fizetni érte. Hasonlóan ugrásszerűen nőttek a faanyagok árai is. Egy köbméter építési fa ára 2020-ban még 120 000 Ft volt, most viszont 200 000 Ft-ot is elkérhetnek érte. Az acél és a fémek áremelkedése szintén jelentős. A vasbeton elemek ára 2021-ben még 1500 Ft körül mozgott kilogrammonként, míg 2023-ban már elérheti a 2500 Ft-ot is.

A szállítási költségek szintén megugrottak, ami tovább növeli az alapanyagok árát. Egy nemzetközi szállítmányozó cég például 30%-kal emelte a tarifáit az üzemanyagárak növekedése miatt, és ez közvetlen hatással van az építőipari termékek költségeire is.

Az infláció és a munkaerőhiány összefüggésében különösen fontos megjegyezni, hogy Budapesten egyre kevesebb szakember áll rendelkezésre, ami a béreket is felhajtotta. A Qjob.hu szakemberkereső portál naprakész adatai alapján egy villanyszerelő óradíja például 2021-ben még 4000 Ft volt, most viszont akár 6000–8000 Ft között is mozoghat. Hasonló helyzet figyelhető meg a burkolók, festők és ácsok körében is. Egy festő 2020-ban még 2500 Ft/négyzetméteres díjat kért a munkájáért, ma már 3500–4000 Ft között alakul az ár.

Ez a munkaerőhiány a pandémia során alakult ki, amikor sok szakember külföldre távozott, vagy más szakmákba átképződött. Ez a jelenség nemcsak megdrágította a lakásfelújítási szolgáltatásokat, hanem jelentős késéseket is okozott a projektek megvalósításában, ami tovább növeli a felújítás költségeit.

A budapesti lakásfelújítások költségeinek növekedése

Az utóbbi években a budapesti lakásfelújítások árai jelentősen megnövekedtek, elsősorban az építőanyagok és a szakemberek szolgáltatásainak drágulása miatt. A cement, faanyag és fémek áremelkedése, valamint a szakemberhiány következtében a költségek szinte folyamatosan változnak. Míg korábban egy fürdőszoba-felújítás ára 1,5 millió forint volt, ma már akár 2 millió forintot is fizethetünk érte, és ezek az árak csak tovább növekednek.

A nagyobb építőanyagok, mint a fa, 50-80%-os áremelkedést mutattak, miközben a szakemberek – burkolók, festők, villanyszerelők – óradíjai is megugrottak a megnövekedett kereslet és a munkaerőhiány miatt. Egy átlagos lakás konyhafelújítása, amely korábban 500 000 Ft-ba került, ma már könnyedén elérheti a 800 000–1 000 000 Ft-os árat.

Az építőipari szakemberek hiánya különösen Budapesten érzékelhető, ahol hónapokat kell várni, míg egy megfelelő szakember elérhetővé válik. Ezen a ponton hasznos lehet olyan platformokat használni, mint például a Qjob.hu, ahol gyorsan és egyszerűen találhatók helyi szakemberek különböző munkákra, legyen szó burkolásról, festésről vagy villanyszerelésről. Az ilyen szolgáltatások segítségével nemcsak időt lehet megtakarítani, de könnyebben találhatók elérhető szakemberek a felújításokhoz.

Az anyagköltségek változása

A lakásfelújítások egyik legnagyobb kiadása mindig is az anyagköltség volt, de az elmúlt években ezek az árak igencsak megugrottak. A budapesti piac különösen érzékenyen reagált a nemzetközi gazdasági változásokra, hiszen az építőanyagok ára közvetlenül függ a globális piac mozgásaitól. Lássuk, mely anyagok drágultak leginkább, és hogyan érintette ez a hazai piacot!

Az elmúlt időszakban az infláció nem kímélte az építőipari anyagokat sem. Olyan alapvető termékek ára nőtt meg, mint a cement, a faanyag és a fémek, amelyek nélkül egyetlen felújítás sem valósítható meg. De miért drágultak ezek az anyagok ennyire?

A cement ára 2022 elején még 3500 Ft körül mozgott zsákonként, de 2024-ban ez az ár már 5000 Ft fölé kúszott. A faanyagok esetében még meredekebb emelkedést tapasztalhatunk. Egy köbméter építési fa 2020-ban 100 000 Ft-ba került, de most már elérheti a 180 000 Ft-ot is, attól függően, hogy milyen típusú fáról van szó. A fémek esetében hasonló a helyzet: az acél árfolyama szinte hetente változik, 2021-ben 2000 Ft/kg körül volt, míg most 3000–3500 Ft/kg közé emelkedett.

Ez az áremelkedés nem csak a nyersanyaghiány miatt következett be, hanem a megnövekedett energiaárak is nagy szerepet játszottak. Az energiaintenzív anyagok, mint például a fémek előállítása jelentős költségnövekedést eredményezett a gyártók számára, amit végső soron a vásárlók kénytelenek megfizetni.

A pandémia alatti szállítási problémák és a nemzetközi ellátási lánc zavarai még jobban megnehezítették a helyzetet. Az alapanyagok beszerzése világszerte akadozott, és ez nemcsak a szállítási költségek növekedéséhez vezetett, hanem az anyagok elérhetősége is problémássá vált. A faanyagokat például gyakran külföldről importálják, és ha a szállítmány késik, az egész építkezés csúszhat. Emiatt a magyar piac is kénytelen volt magasabb árakat elfogadni.

Munkaerőköltségek alakulása a lakásfelújításoknál

Az anyagköltségek mellett a munkaerő díjszabása is jelentős része a felújítási költségeknek. A szakemberhiány Budapesten komoly problémává vált, ami tovább növelte a munkadíjakat. Nézzük, hogyan alakultak ezek a költségek az infláció hatására!

Budapesten egyre nehezebb jó szakembert találni. A villanyszerelők, burkolók, ácsok és más szakmák képviselői túlfoglaltak, és sokszor hónapokat kell várni, míg egy szakember elérhetővé válik. A kereslet növekedésével természetesen a munkadíjak is az egekbe szöktek.

Az infláció miatt a szakemberek is kénytelenek voltak emelni az áraikat. Egy burkoló például, aki két éve még 4000 Ft/négyzetméteres áron dolgozott, ma már 6000–7000 Ft-ot is elkérhet. A festők esetében hasonló a helyzet: egy szoba kifestése, amely korábban 150 000 Ft volt, most könnyedén elérheti a 200 000 Ft-ot is. A Qjob.hu-n egyedi árajánlatot kérhet akár az elérhető szakemberektől, így könnyedén kiválaszthatja az Önnek legkedvezőbbet.

Külföldi munkaerő szerepe az árak alakulásában

A külföldi munkaerő az építőiparban mindig is fontos szerepet játszott, de az infláció és a munkaerőhiány miatt egyre nagyobb kihívást jelentett megtartani őket. Sok külföldi munkavállaló hazatért, vagy magasabb bérekért más országokban keresett munkát, ami tovább növelte a munkaerőhiányt Budapesten.

A külföldi munkaerő díjszabása gyakran alacsonyabb volt a hazai szakemberekénél, de az elmúlt években ez a különbség csökkent. A bérkülönbségek kiegyenlítődése és a nemzetközi munkaerőpiaci kihívások következtében már a külföldi munkavállalók sem tudják olyan olcsón elvégezni a feladatokat, mint korábban. Például egy lengyel ács, aki korábban 4000 Ft-os óradíjért dolgozott, ma már ugyanazért a munkáért 6000 Ft-ot kér. Ez a tendencia tovább növeli a felújítások költségeit.

Hogyan tervezzenek költségvetést a lakásfelújítók?

A lakásfelújításoknál az egyik legnagyobb kihívás a pontos költségvetés megtervezése. A drasztikus árváltozások és előre nem látható kiadások könnyen túlléphetik az eredetileg megállapított keretet. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a felújítók okosan és előrelátóan tervezzék meg a kiadásaikat. De hogyan is kezdjenek hozzá?

Bármilyen jól is tervezzen az ember, a felújítások során szinte mindig felmerülnek váratlan költségek. Lehet, hogy egy régi vízvezeték kicserélése drágább lesz, mint gondoltad, vagy egy váratlan anyaghiány miatt más, drágább anyaghoz kell nyúlnod. Ezek a helyzetek mind megterhelhetik a költségvetést.

A tartalékkeret fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Minden lakásfelújításnál érdemes egy 10-20%-os tartalékot beépíteni a költségvetésbe. Például, ha 5 millió forintot tervezel felújításra, akkor legalább 500 000–1 000 000 forintot kell tartalékolnod váratlan kiadásokra. Így, ha valami nem várt történik – legyen az anyaghiány, munkaerőcsúszás vagy akár rejtett szerkezeti problémák – nem ér majd annyira váratlanul, és elkerülheted a pénzügyi problémákat.

Bár az árak folyamatosan emelkednek, mégis vannak módszerek, amelyekkel jelentős összegeket lehet megtakarítani. Ha okosan tervezel és figyelemmel követed az aktuális ajánlatokat, akár milliókat is megspórolhatsz a felújítás során.

Az egyik legjobb módja a költségek minimalizálásának, ha rendszeresen figyeled az építőipari áruházak kedvezményeit és akcióit. Például egy barkácsáruházban rendszeresen vannak 10-20%-os leárazások, amelyek során akár 100 000 forintot is megtakaríthatsz a nagyobb tételű vásárlásokon. Emellett fontos, hogy tisztában legyél a lakásfelújításhoz kapcsolódó állami támogatásokkal is. Jelenleg Magyarországon elérhető például a lakásfelújítási támogatás, amely akár 3 millió forintos visszatérítést is jelenthet a felújítóknak.

Továbbá, érdemes figyelni az egyes hitelintézetek által kínált kedvezményes kamatozású lakásfelújítási hitelekre is, amelyek segíthetnek a nagyobb volumenű felújítások finanszírozásában anélkül, hogy a költségek az egekbe szöknének.

A jövő kilátásai a budapesti lakásfelújítások terén

Bár a jelenlegi helyzet nehéz, a jövő kilátásai sem sokkal derűsebbek a lakásfelújítók számára. Az infláció várhatóan tovább fog növekedni, ami azt jelenti, hogy az anyag- és munkaerőköltségek is tovább emelkednek majd. Ezért fontos, hogy előre gondolkodjunk, és felkészüljünk a jövő kihívásaira.

Az építőanyagárak emelkedése egyelőre nem mutat jeleket a lassulásra. A szakértők szerint 2024-ben is folytatódni fog a drágulás, különösen a faanyagok és a fémek esetében. Az energiahordozók áremelkedése szintén kihat az építőiparra, mivel az energiaigényes anyagok, mint például a cement és az acél, további drágulásra számíthatnak.

A hosszú távú előrejelzések azt mutatják, hogy 2025-re a cement és más alapvető építőanyagok ára akár további 10-15%-kal is emelkedhet. Ez azt jelenti, hogy ha most egy felújítást tervezel, érdemes minél előbb belefogni, mert az anyagköltségek folyamatosan növekedni fognak. Egy 100 négyzetméteres lakás teljes felújítása, amely ma még 10 millió forintba kerül, 2025-re akár 12 millió forintba is kerülhet.

Bár a költségek növekednek, szerencsére vannak lehetőségek arra, hogy a lakásfelújítók csökkentsék kiadásaikat, és fenntartható megoldásokat válasszanak, amelyek hosszú távon is megtérülnek.

Egyre több lakásfelújító választ fenntartható megoldásokat, mint például a napelemek telepítése vagy az energiatakarékos fűtési rendszerek beépítése. Bár ezek kezdetben nagyobb beruházást igényelnek, hosszú távon jelentős megtakarításokat eredményezhetnek. Egy napelem rendszer például 2-3 millió forintba kerülhet, de 10-15 év alatt visszahozza az árát, miközben csökkenti a rezsiköltségeket.

A környezetbarát anyagok használata is egyre népszerűbbé válik. Az újrahasznosított fa és fémek használata nemcsak olcsóbb lehet, hanem kisebb ökológiai lábnyomot is hagy maga után. Emellett az energiahatékony szigetelés és ablakok beépítése akár 30-40%-os megtakarítást is jelenthet a fűtési költségekben, ami különösen előnyös a budapesti hideg téli hónapokban.

Összefoglalás

Az infláció közvetlenül befolyásolja a döntési folyamatokat, hiszen a költségek folyamatos emelkedése miatt a lakásfelújítók kénytelenek átgondolni prioritásaikat. Sokszor előfordul, hogy a felújítási tervből bizonyos részeket kihagynak, vagy olcsóbb anyagokat választanak, hogy a költségvetés ne szálljon el. A megnövekedett anyagárak és munkaerőköltségek miatt a döntések során figyelembe kell venni a projektek időzítését is, hiszen a késlekedés további áremelkedésekhez vezethet.