Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 23

BÉT – Rekord teljesítmény júliusban

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető indexe, a BUX, júliusban is folytatta az előző hónapokban látott emelkedést: a mutató 74 051 ponton zárt, amely 2,7 százalékos növekedést jelent a júniushoz képest, és amely egyúttal újabb rekord a havi záróértékeket tekintve. Az azonnali részvénypiac forgalma 226 milliárd forintot tett ki, amely napi átlagban 9,8 milliárd forintnak felel meg. A legnépszerűbb részvényeknek ebben a hónapban az OTP Bank, a Richter Gedeon és a MOL bizonyultak, 145, 33,7 és 28,2 milliárd forint értékű forgalommal, míg a brókercégek közül a Wood & Company, az ERSTE és a Concorde emelkedett ki. A hónap során az ökoszisztéma épülése tekintetében is fontos előrelépés történt: egyesítette erőit a Budapesti Értéktőzsde és az UniCredit Bank, a középvállalatok versenyképességének és növekedési lehetőségeinek támogatása érdekében.

Júliusban a globális tőzsdei hangulatot elsősorban az inflációs aggodalmak mozgatták. Az amerikai piacokon az S&P 500 és a Nasdaq indexek egyaránt emelkedtek, főként a technológiai és kommunikációs szektorok vezetésével. Az infláció ugyanakkor továbbra is komoly kihívást jelent az Egyesült Államokban, arra késztetve a központi bankot, hogy mérsékelje a kamatcsökkentési kilátásokat. Az európai tőzsdék vegyes eredményeket mutattak, míg Kína gazdasági növekedése tovább lassult.

A hazai tőkepiacon ezzel szemben folytatódott a növekedés, a BUX index júliusban 74 051 ponton zárt, amely 2,7 százalékkal haladta meg az előző havi záróértéket, ezzel új rekordot felállítva. A hónap során a napi rekordérték is ismét megdőlt, a hónap utolsó napján 74 051 ponton zárt az index. A BÉT év elején indított, új részvénymutatói ismét pozitív hónapot zártak: a CETOP NTR 1 590,49 ponton, míg az XTEND index 1 601,89 ponton zárt.

Júliusban is az OTP Bank részvényeivel zajlott a legnagyobb volumenű kereskedés, 145 milliárd forint értékben. A bankpapírt a Richter Gedeon követte, 33,7 milliárd forinttal, illetve harmadik helyen a MOL végzett 28,2 milliárd forinttal. A kis- és közepes kapitalizációval rendelkező vállalatok közül a MULTIHOME ismét kiemelkedően teljesített, különösen erős hónapot zárva, 120,9 százalékos növekedéssel, valamint a Budapesti Értéktőzsde részvényárfolyama is jelentősen, 46,5 százalékkal emelkedett.

Az azonnali részvénypiac forgalma összességében 226 milliárd forintot tett ki júliusban, amely a napi átlagot tekintve 9,8 milliárd forintot jelent.

A júliusi hónap a kereskedési aktivitás mellett is izgalmasan telt a Budapesti Értéktőzsde számára: a BÉT és az UniCredit Bank stratégiai együttműködési megállapodást kötött a középvállalatok versenyképességének és növekedési lehetőségeinek támogatására. Az együttműködés keretében a BÉT és az UniCredit Bank egy exkluzív „BÉT-UniCredit Lounge” fórumot hoznak létre, ahol rendszeres találkozókat, képzéseket és eseményeket szerveznek a kiválasztott vállalatok vezetői számára. A BÉT és az UniCredit Bank szakértői, befektetők, tőzsdei cégek vezetői, tanácsadók és trénerek egyaránt részt vesznek ezeken az eseményeken, szakmai tanácsokkal és mentorálással támogatva a cégeket.

A befektetési szolgáltatók között júliusban a Wood & Company zárt az élen 112,1 milliárd forinttal, akit az ERSTE és Concorde követett, 98,1 és 95,2 milliárd forinttal.

Az árupiac csendes hónapot zárt, az összforgalom 123 millió forintot tett ki.