2025 január 12

Májusban több mint 10 százalékkal nőttek a reálbérek

A célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, ennek eredményeként 2023 szeptembere óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje – állapította meg Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerdán a legfrissebb kereseti adatokat értékelve.

Közleményében felidézte, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 májusában továbbra is erőteljesen emelkedtek a bérek. A bruttó átlagkereset 652 ezer forintra nőtt, vagyis az előző év azonos időszakához képest több mint 84 ezer forinttal, azaz 14,8 százalékkal növekedtek a fizetések. Kiemelte: a célzott és hatékony kormányzati lépések hatására az infláció töretlenül alacsony, 2024 júniusában a piaci várakozásokat felülmúlva 3,7 százalékot ért el. Ennek következtében 2023 szeptembere óta, tehát már 9 hónapja folyamatosan nőnek a reálbérek, májusban 10,4 százalékkal emelkedett a fizetések vásárlóereje – írja az MTI.

Hozzátette, ebben nagy szerepet játszik, hogy a munkaadók és munkavállalók egyezségének köszönhetően példa nélküli módon, már 2023 decemberében sor került a minimálbér és a garantált bérminimum 15 százalékos, illetve 10 százalékos emelésére. Az államtitkár kiemelte, egyre többen és egyre jobban keresnek: a Gyurcsány-korszakhoz képest a foglalkoztatottak száma több mint 1 millióval, míg egy átlagos dolgozó fizetése több mint háromszorosára nőtt. Rámutatott: a reálbérek dinamikus növekedése és az óvatossági motívum oldódása elősegíti a fogyasztás bővülését, végső soron a gazdasági növekedést. Ötödik hónapja töretlenül növekszik a kiskereskedelmi forgalom, továbbá az év első felében közel 8 százalékkal bővült a turizmus a tavalyi rekordévhez képest – hívta fel a figyelmet közleményében az államtitkár.