2024 december 26

Nukleáris bolygón ücsörgünk (3.) – Valóban sikertörténet az atomneregia bevezetése?

Világszerte 413 atomreaktor működik (2024 februárjában). Átlagéletkoruk 32 év körül van. Minden ötödik reaktor több mint 40 éve működik. 2022-ben az atomenergia részesedése a kereskedelmi villamosenergia-termelésben 9,8 százalékra esett vissza, ami az elmúlt 40 év legalacsonyabb szintje.

Sorozatunk 2. részében a világ első öt legnagyobb atomerőművét mutattuk be. A mostan részben a világ – sorban – 6-10-ig ismert lenagyobb atomerőművevéből közlünk újabb válogatást.

6. Tianwani atomerőmű

A tianwani atomerőmű mindössze a hatodik helyen áll 6608 MW bruttó teljesítménnyel (nettó 6240 MW). A hat reaktorblokk Kína és Oroszország közös projektje. A hatodik, egyben utolsó blokk 2021-ben került online. 2021 és 2022 óta további kettőt építenek, egyenként 1200 MW kapacitással, így Tianwan végső teljesítménye 9000 MW.

7. Hanul atomerőmű

A Hanul atomerőművet korábban Uljinnak hívták, és Dél-Korea keleti részén található. Hat reaktorblokkja nyomás alatti vizes reaktor, egy másik blokk építés alatt áll, és további kettőt terveznek. Összességében a Hanul beépített bruttó kapacitása 6220 MW (nettó 5924 MW), amivel a hetedik helyen áll.

Fotó : NAÜ

8. Hanbit atomerőmű

A Hanbit atomerőmű (korábban Yonggwang) 6216 MW beépített bruttó kapacitásával (nettó 5934 MW) a nyolcadik helyen áll a világ legnagyobb atomerőművei rangsorában. Összesen hat reaktorblokk működik, amelyek közül kettőt várhatóan 2026-ban állítanak le. A Hanbit nyomás alatti vizes reaktorokat üzemeltet, bár különböző gyártóktól. Az első reaktort 1986-ban helyezték üzembe, és a Korea Hydro and Nuclear Power Company tulajdonában van és üzemelteti, amely Dél-Korea villamosenergia-termelésének összesen mintegy 27 százalékáért felelős. 

(Kép: NAÜ)

9. Zaporizsjei atomerőmű

Az ukrajnai Zaporizzsja atomerőmű 6000 MW beépített bruttó kapacitásával (nettó 5700 MW) nemcsak a kilencedik legnagyobb atomerőmű a világon, hanem a legnagyobb Európában is. Hat nyomás alatti vizes reaktort a Dnyepr folyóból származó víz hűt. Az ukrajnai orosz invázió óta Zaporizzsja háborús övezetben van, és helyenként heves viták zajlanak. Az atomerőmű kezdetben csökkentett üzemmódban működött, de 2022 szeptembere óta teljesen leállt. A tulajdonos és az üzemeltető az ukrán Energoatom.

Fotó: wikipedia

10. Gravelines atomerőmű

Franciaország legnagyobb atomerőműve szintén Normandiában található, a Nord megyében lévő Gravelines város közelében. Dunkerque és Calais körülbelül 20 km-re találhatók. 5700 MW beépített bruttó kapacitásával (nettó 5460 MW) a Gravelines a 10. helyet foglalja el a világ legnagyobb atomerőművei között. Hat nagynyomású vizes reaktor évente mintegy 37 milliárd kilowattórát táplál be a nyilvános villamosenergia-hálózatba. Franciaország nukleáris stratégiájának részeként további kettőt lehetne hozzáadni. Az üzemeltető az EDF.

Fotó: wikipedia

Források: NAÜ, Technik und Einkauf

A következő részben a paksi atomerű beruházásról közlünk cikket.

A sorozatunkban korábban megjelent:

Nukleáris bolygón ücsörgünk (1.) – Kell-e félnünk az atomenergiától?

Nukleáris bolygón ücsörgünk (2.) – Tényleg kizöldíthetjük a Földet?