Kína a gazdaság további nyitását ígérte
Kína tovább fogja bővíteni a piacra jutást és növelni fogja az importot. – mondta Li Csiang kínai miniszterelnök vasárnap Sanghajban.
Li Csiang az évente megrendezésre kerülő, idén a hatodik Kínai Nemzetközi Import Expo (CIIE) és a Hongcsiao Nemzetközi Gazdasági Fórum megnyitóján tartott beszédet. Elmondta, hogy Kína elkötelezett a gazdaság további nyitása mellett. Az áruk és szolgáltatások importja a következő öt évben eléri a 17 billió dollárt.
„Nyitási ütemünk soha nem fog megtorpanni”
„Nem számít, hogyan változik a világ, Kína nyitási üteme soha nem fog megtorpanni. Eltökéltsége, hogy megossza a fejlődési lehetőségeket a világgal, soha nem fog változni.” – fogalmazott Li. Li elmondta, hogy a többoldalú kereskedelmi rendszer, amelynek középpontjában a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) áll, a gazdasági globalizáció és a szabad kereskedelem alappillére. Valamint a világgazdaság stabil fellendülésének fontos garanciája.
„Kína mindig a történelem helyes oldalán fog állni. Követni fogja a kor fejlődésének logikáját, határozottan ellenzi az egyoldalúságot és a protekcionizmust, továbbá határozottan kiáll a multilaterális kereskedelmi rendszer tekintélye és hatékonysága mellett. Teljes mértékben és intenzíven részt vesz a WTO reformjában, előmozdítja a beruházáskönnyítési megállapodás mielőbbi hatálybalépését.” – hangsúlyozta.
A kiállítás megnyitása okán Hszi Csin-ping kínai elnök is levelet küldött, amelyben leszögezte: „az évente megrendezett expó kihasználta Kína hatalmas piacának erősségeit. Betöltötte a nemzetközi beszerzés, a beruházások előmozdítása, az emberek közötti cserekapcsolatok és a nyílt együttműködés platformfunkcióját. Pozitívan hozzájárult egy új fejlődési minta kialakításához és a világgazdasági fejlődés előmozdításához”.
Hszi ígéretet tett arra, hogy „Kína határozottan előmozdítja a magas színvonalú nyitást, és továbbra is nyitottabbá, befogadóbbá, kiegyensúlyozottabbá és mindenki számára előnyössé teszi a gazdasági globalizációt”. Az import expót Hszi indította el 2018-ban, hogy népszerűsítse Kína szabadkereskedelmi hitelét, és ellensúlyozza a számos országgal szembeni kereskedelmi többletével kapcsolatos kritikákat. Az idei rendezvényt pénteken bírálta az Európai Kereskedelmi Kamara Kínában, amely „politikai kirakatrendezvénynek” nevezte az eseményt. Sürgette a hatóságokat, hogy hozzanak kézelfoghatóbb intézkedéseket az európai vállalkozások országba vetett bizalmának helyreállítása érdekében.
Az öt napig tartó rendezvényre olyan országok, mint Ausztrália és az Egyesült Államok is nagy delegációkat küldtek. A résztvevők között van a Micron Technology, a Nestlé, a Burberry és a L’Oreal is. – jelentette a kínai állami média. Tavaly a vásáron 73,52 milliárd dollár értékben írtak alá úgynevezett „szándékszerződéseket”, ami 3,9 százalékkal több az előző évinél.
Borítókép forrása: Shutterstock