Szépen javult a hazai tőzsde eredménye
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) nettó eredménye 2023 első fél évében 2,55 milliárd forint volt. 50 százalékkal magasabb a tavalyi első féléves eredménynél – közölte a BÉT .
Jelentős nyereségnövekedés
A jelentős nyereségnövekedés a BÉT pénzügyi eredményének és a Keler csoport első féléves eredményének köszönhető. A tavalyi rekordévnél jóval alacsonyabb kereskedési forgalom következtében a tőzsde tisztított üzleti bevételei 15 százalékkal 1,778 milliárd forintra csökkentek. A tavalyi első fél évhez képest. Annak ellenére, hogy a tőzsde másik két fő üzletága, a kibocsátói és adatszolgáltatói területek az előző év első fél évét meghaladó bevételt értek el – írták. A tőzsde idei első féléves összbevétele 2,4 milliárd forint volt, 4 százalékkal meghaladta 2022. hasonló időszakának bevételeit. Ez tartalmazza a BÉT közreműködésével a hazai kis- és középvállalatoknak juttatott uniós támogatásokból származó bevételeket is.
A tőzsdei forgalom csökkent a BÉT azonnali és derivatív piacán is. A kereskedési díjakból származó bevétel 49 százalékkal esett vissza, 462 millió forintot ért el az idei első hat hónapban. Az adatértékesítési üzletágban ugyanakkor a stabil ügyfélkör és az év eleji inflációkövető díjemelés a tavalyinál 10 százalékkal magasabb féléves bevételt biztosított. A kibocsátói bevételek 3 százalékkal nőttek. A jegybanki Növekedési kötvényprogramban tavaly bevezetett új kötvények, valamint számos banki kötvény bevezetése és a piaci kapitalizáció emelkedése következtében – írták.
Kiemelt stratégiai cél
A tőzsde költségei elsősorban az infláció következtében, valamint több egyszeri tétel hatására meghaladták a tavalyi év azonos időszakit. A BÉT EBITDA-ja (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 2023 első fél évében 558 millió forint lett, 46 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál. A Budapesti Értéktőzsde az év első felében egyik kiemelt stratégiai célját teljesítette azzal, hogy június 7-én saját részvényeit bevezette a BÉT szabályozott piacára és ezzel nyilvánosan működő részvénytársasággá alakult – ismertette a távirati iroda.
Az idei első fél évben további három új részvénykibocsátó vállalat jelent meg a BÉT-en, valamint 48 új kötvényt is bevezettek – olvasható a jelentésben.