A francia kormány visszavonta az üzemanyag veszteséges áron történő értékesítését érintő tervét
A francia kormány lemondott arról a tervéről, hogy engedélyezze az üzemanyagok veszteséges értékesítését. Az egy héttel ezelőtt bejelentett intézkedés az áremelkedés lassítását szolgálta volna.
Az önköltségi ár alatti értékesítés engedélyezése – amelyet az infláció megfékezését célzó intézkedésekről szóló szerdai ülésén vitatott volna meg a kormány, és amelyet az összes forgalmazó visszautasított – nem valósul meg – jelentette ki vasárnap este Emmanuel Macron államfő a France2 közszolgálati és a TF1 kereskedelmi televíziónak adott élő interjúban. „Fenyegetésként tartjuk fenn” – tette hozzá. Elisabeth Borne miniszterelnök viszont a héten arra fogja kérni az ágazatot, hogy „tegye elérhetővé önköltségi áron a termékeit” – hangsúlyozta az elnök.
Emmanuel Macron egy új támogatási formát is bejelentetett a magas üzemanyagárak ellensúlyozására, amelyet a legszerényebb jövedelmű munkavállalók vehetnek igénybe, s az összeg autótípusonként évente elérheti a száz eurót. Az intézkedés „az alacsonyabb jövedelmű munkavállalók 50 százalékát” célozza majd – mondta az elnök. A veszteséges áron történő árusítás 1963 óta tilos Franciaországban, és az esetleges ideiglenes engedélyezés miatt sokan attól tartottak, hogy a szupermarketek túlságosan éles versenyt fognak folytatni a kisebb, független benzinkutakkal szemben.
Szerdán azonban a legnagyobb francia áruházláncok bejelentették, hogy nem hajlandók veszteséges áron értékesíteni az üzemanyagot az infláció megfékezése érekében, ahogy azt a kormány javasolja, és a Total olajipari cég is jelezte, hogy nem kíván a jelenlegi 1,99 eurós literenkénti ár alá menni a csoportjához tartozó töltőállomásokon. Franciaországban a 10-11 ezer töltőállomás mintegy harmadát a TotalEnergies (3400), felét pedig a szupermarketek üzemeltetik, a függetlenek száma mintegy 2500.