2024 november 19

Vezérhelyettes a nagybankról

Kiválóan sikerült a negyedév, bár számos egyszeri tétel javította az eredményt; a vártnál erősebb féléves eredmény fényében javították az idei várakozásaikat – mondta Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP-csoport második negyedévi eredményeit ismertető sajtótájékoztatón.

Adózás utáni nyereség

Kiemelte: a tavalyi évhez képest több mint tízszeres a növekedés az első fél év nyereségében, a kormányzati terhek ellenére, a konszlidált adózás utáni nyereség 577 milliárd forint lett. A banki különadók 62,5 milliárd forintot tettek ki az első hat hónapban, viszont az akvizíciók, a szlovén és az üzbég bank megvásárlásának lezárása 168,9 milliárd forintos pluszt jelentett – ismertette. Az egyedi tételeket nem számítva a tavalyinál 88 százalékkal nagyobb, 471 milliárd forint lett az adózott nyereség az első hat hónapban. A menedzsment várakozásai szerint a teljesítő hitelek árfolyamszűrt állományának organikus növekedése elérheti az 5 százalékot idén, míg korábban 5 százalék alatti növekedést vártak. Ez az inflációt és a kamatkörnyezetet is figyelembe véve jónak számít – tette hozzá Bencsik László. Kitért arra, hogy a nettó kamatmarzs és a költséghatékonyság is javult, előbbi 3,72 százalékra az előző év azonos időszaki 3,50 százalékról.

Tőkearányos megtérülés

A tőkearányos megtérülés több mint 28 százalék volt az első hat hónapban, jó eséllyel az év egészében érdemben meghaladja majd a tavalyi 18,8 százalékos értéket. Az első fél évben valamennyi leánybank nyereséges volt, a kelet-közép-európai külföldi leánybankok érdemben javították adózás utáni eredményüket, az orosz és ukrán leánybankok is folytatták a nyereséges működésüket a második negyedévben. Az elmúlt évek akvizíciói és dinamikus organikus növekedés hatására a csoport mérlegfőösszege már közel 100 milliárd euró, ezzel párhuzamosan a külföldi profit hozzájárulása fokozatosan emelkedett, idén az első fél évben már 70 százalék volt. Míg 2015-2016-ben a csoport eredményének kétharmada származott Magyarországról, ez az arány egyharmadra csökkent. Vizsgálják a stratégiai lehetőségeket – jelezte a tervezett akvizíciókról.

A hitelkereslet csökkenését átmenetinek nevezte, mivel az inflációs várakozások a mutató jelentős csökkenését jelezik, így ismét élénkülhet majd a hitelfelvételi kedv. Arra a kérdésre, hogy terveznek-e a lengyel piacon, vagy az orosz piacon bankvásárlást, azt felelte: Oroszországban nem terveznek, a lengyel piacot viszont már 20 éve figyelik, továbbra is szorosan követik a lehetőségeket. A teljesítő hitelek konszolidált állománya 6 százalékkal nőtt árfolyamszűrten negyedéves alapon, ebből 4 százalékpontot az üzbég Ipoteka Bank akvizíciója magyaráz. Magyarországon a fél éves jelzáloghitel igénylések 66 százalékkal estek vissza, a piaci részesedés viszont javult. A személyi kölcsön folyósításban az OTP piacrésze 41 százalék feletti, a fogyasztási hitelek állománya nőtt, bár a növekedés dinamikája csökkent – sorolta – ismertette a távirati iroda.

Mikro-, és kisvállalati hitelek

A mikro-, és kisvállalati hitelek növekedése folytatódott, 7 százalék volt az első fél évben, a kamattámogatott konstrukciók továbbra is népszerűek. Az OTP Bank tőkeerejét és stabilitását a jegybank közreműködésével az Európai Bankhatóság által végzett stresszteszt eredményei is alátámasztják, a vizsgált 70 bank között a 4. legjobb eredményt érték el – ismertette. Az OTP-csoport az elemzői várakozásoknál számottevően jobb, 283,940 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt ért el a második negyedévben, ami az előző negyedévit 52 százalékkal, az egy évvel korábbit 75 százalékkal meghaladja. Az OTP részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt egy évben a legmagasabb árfolyama 13 970 forint, a legalacsonyabb 7830 forint volt.