Olaj – vegyes mozgások a nyugtalanító kínai hírek után
Aggasztja a piaci résztvevőket a világ második legnagyobb gazdaságának teljesítménye. A hétfői kereskedés során Kína, a világ legnagyobb nyersolajimportőre közölte a második negyedévre vonatkozó adatait. Kína már decemberben enyhített a korlátozásokon, amelyek visszafogták a gazdaság fejlődését. Bíztak benne tehát, hogy idén végre fellendülhet a gazdaság. Most viszont úgy tűnik Kína falnak üközött. A második negyedévben mutatott 6,3 százalékos éves bővülési ütem jelentősen elmaradt az előrejelzett 7,3 százalékos növekedéstől. Ez pedig nagy nyomást helyezett a piacokra. Ezt megelőzően több elemző is úgy vélte, hogy a 2023-as év második felében a kínai gazdaság felemelkedése lehet majd az olajpiacok katalizátora. A gazdaság viszont mindössze 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. Ez hatalmas hátralépés az első negyedéves 2,2 százalékhoz képest. Kína a legnagyobb importőr az olaj piacán, és gazdaságának lassulása csökkenti a keresleti kilátásokat is. Amíg viszont nyomás van az árakon és a szakértők a kereslet csökkenésétől tartanak, addig az autósok is bízhatnak az olcsóbb üzemanyagárakban.
Nyomás alatt az olaj
A háború okozta bizonytalanságok és a recessziós félelmek mellett a kínai gazdaság fellendülése volt az elmúlt év egyik legnagyobb mozgatórugója. Most komoly harcok folynak a medvék és a bikák között. Június elején az OPEC csoport legnagyobb olajexportőrei, Szaúd-Arábia és Oroszország ígéretet tettek a kínálat további csökkentésére. Abban bíztak, hogy ezzel feljebb tudják nyomni az árakat. Azok viszont leragadtak a 80-as szint környékén. A felfele ívelő lendületet megtört, miután hétfőn a három bezárt líbiai mezőből kettő folytatta a termelést. A bezárások miatt Líbia 340 ezer hordónyi termeléstől esett el.
A Brent árfolyama a történések miatt hétfőn több, mint 1 százalékos mínuszt szedett össze, ezzel újra a 79-es szint alá süllyedt. Eközben a WTI már 74 dollár közelében járt. A kereslettel kapcsolatos hirtelen pánik keddre már el is illant. A hétfői veszteségeket teljes egészében visszaszerezték a referenciaértékek, sőt a nap végére még a hétfői nyitóértékeknél is magasabbra kúsztak.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock