2024 december 30

Olaj pánik – OPEC döntés és adósságplafon

A múlt heti hullámvasút után – a hétfői korai kereskedést nézve – hasonló tendenciára számíthatunk ezen a héten is. Már a délelőtti órákban történt egy nagyobb zuhanás a piacon, mely során a Brent árfolyama majd 1 dollárt csökkent. A bikák nem hagyták magukat, pár órán belül már újra zöldben volt az olaj árfolyama. A mostani környezetben azonban mindenféle gyarapodás korlátozva van. A gazdasági aggodalmak továbbra is uralják a piacokat.

Mozgalmas héten van túl az olaj, mely során az amerikai adósságplafon miatt kialakult politikai patthelyzet újra felerősítette a recessziós félelmeket a világ legnagyobb gazdaságában. Az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Janet Yellen szerint a törvényhozóknak mielőbb meg kell állapodniuk a magasabb adósságplafonról, mert június 1-jére kiürülhet az államkassza. Úgy tűnik az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa a végsőkig húzza majd a döntést. Az Egyesült Államok jelenlegi adósságplafonja 31,4 trillió dollár. A demokraták és a Fehér Ház ennek feltétel nélküli emelését szeretnék elérni, de a republikánusok ragaszkodnak egyes kiadások csökkentéséhez. A világ legnagyobb gazdaságával kapcsolatos aggodalom egyre nagyobb, és ez komoly nyomást helyez az olaj árfolyamára is. A Bloomberg szerint idén az olaj már 13 százalékos mínuszban van.

(www.shutterstock.com)

Dollár erősödés, recesszió és kínai nyitás – melyik tényező hozhatja el az áttörést?

Az olajárak a pénteki 1 százalék feletti csökkenést követően a negyedik egymást követő héten alakítottak ki piros gyertyát. A gazdaságba vetett bizalom hiánya pesszimizmust okoz az olajkereslettel kapcsolatban. A dollár viszont masszív gyarapodást ért el, és február óta a legnagyobb heti nyereségét jegyezhette fel. Továbbra is nagy kérdőjelként szerepel az előrejelzésekben Kína. A világ legnagyobb olajimportőrének gazdasága már lábadozik a lezárásokból. A fellendülés viszont lassabb a vártnál, azonban az év második felére felveheti a ritmust. Az OPEC jelentése szerint a kínai gazdaság potenciális felemelkedése, ellensúlyozhatja a gazdasági problémákkal küzdő Egyesült Államok keltette pánikot. Ez miatt aztán csütörtökön változatlanul hagyta a 2023-ra vonatkozó globális olajkeresleti előrejelzését.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Forrás: oilprice.com; tozsdeforum.hu

Címlapkép: Shutterstock