2025 január 10

Az orosz olajársapka súlyos következményei

Az elemzők és az amerikai tisztviselők szerint a nyugati nagyhatalmak által bevezetett ársapka működik. Az orosz nyersolaj továbbra is áramlik a globális piacokra, de a vevők sokkal alacsonyabb árakat fizetnek Oroszország nyersolajáért, ami zsugorítja Putyin bevételeit. Ez lényegében a nyersolaj árplafonjának kettős célja, ahogyan azt az Egyesült Államok kormánya tervezte. A szankció célja az volt, hogy az olajpiacot ne érje hiány, és ezzel párhuzamosan csökkenjen Oroszország bevétele, gyengítve ezzel a háborús szerkezetet.

(www.shutterstock.com)

A bevételek azonban nem szűntek meg, hiszen továbbra is áramlik az orosz nyersolaj a globális piacokra, és a háború egyre kritikusabb pontjára érünk. A nyugati nagyhatalmak nem szerettek volna beavatkozni a fegyveres konfliktusba, ezért választották a gazdasági gyengítést. Rengeteg szankciós csomagot dobtak már az orosz gazdaságra, amelyektől azt várták, hogy majd belülről gyengíti le a háborús szerkezetet. Az előrejelzések szerint viszont Putyinnak további három évre elegendő pénze van háborúzni. Ez azonban rettenetesen sok idő. Közben a nyugat is már jó ideje belebonyolódott a háborúba, hiszen több ország is fegyvereket szállított Ukrajnába.

Jelentős kedvezménnyel árulják az orosz hordókat

Az orosz pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint 46,4 százalékot zuhantak az olajból és a gázból származó állami bevételek. Ennek a nyersolaj alacsony ára és a csökkenő földgázexport az okozója. Ennek köszönhetően Oroszország költségvetése januárban már 24,7 milliárd dolláros hiányban szenvedett. Szemben a 2022-es januári időszakkal, amikor még többletet tudtak feljegyezni. Az energiaértékesítésből származó költségvetési bevételek, beleértve az adókból és vámokból származó bevételeket, a múlt hónapban 2020 augusztusa óta a legalacsonyabb szintre zuhantak.

(www.shutterstock.com)

Kié lesz az utolsó szó?

A hónap elején Oroszország azt mondta, hogy márciusban napi 500 000 hordóval csökkenti az olajtermelését, a nyugati szankciók eredményeként. Az elemzők ezt a lépést úgy értelmezték, hogy Oroszország küzd az olaj eladásával, vagy szeretnének kísérletet tenni az olajárak megemelésére, jelezte februári riportjában a Nemzetközi Energia Ügynökség.

Forrás: oilprice.com; iea.org

Címlapkép: Shutterstock