2025 január 11

Már Putyin legnagyobb támogatója, Kína is a tűzszünetet sürgeti

Egy éve már, hogy az oroszok elindították az ukránok elleni inváziót. Ezen idő alatt sikerült fontos területeket megszerezniük, azonban a támadások elindítása előtt teljesen más forgatókönyvekről volt szó. Az oroszok a tervek szerint sokkal rövidebb idő alatt, jelentősen kevesebb veszteséggel, könnyedén foglalták volna el Ukrajna területét. Kezdetben a nyugati nagyhatalmak csak szankciókkal harcoltak, és kimaradtak a fegyveres konfliktusból, azonban amikor Ukrajna segítségért kiáltott, átlépték a határokat. Elkezdték ugyanis fegyverekkel támogatni az ostromolt országot, hogy azok sikeresen ellenálljanak Oroszország nyomásának.

(www.shutterstock.com)

Xi Jinping és Putyin „korlátlan barátsága”

Xi Jinping már a kezdetektől fogva segített elkerülni az orosz gazdaság összeomlását. A fegyveres konfliktusba azonban ők sem akartak belekeveredni. Nem szerették volna a nyugatot még jobban magukra haragítani, akik már így is elítélték Kínát a háborúval kapcsolatos álláspontja miatt. Kína viszont borotvaélen táncolt. Igyekezett úgy manőverezni, hogy a „korlátlan barátság” feltételeit is teljesítse, miközben a nyugat kéréseinek is többé-kevésbé megfelel. A napokban viszont megvádolták őket. Amerika szerint Kína kész volt fegyvereket szállítani Oroszországnak. Ezen feltevés miatt találkozót is tartott a két nagyhatalom külügyminisztere. Kína azonban tagadta a vádakat, és egy békére vonatkozó tervvel állt elő. Wang Yi bejelentette, hogy Kína a háború évfordulóján elindítaná békekezdeményezését, ez ma meg is történt.

(www.shutterstock.com)

Az Egyesült Államok nyomása, vagy Kína saját döntése?

Peking egyre nagyobb nyomás alá került az Egyesült Államok és szövetségesei részéről a Moszkvával való kapcsolata miatt. Egy újonnan kiadott állásfoglalásban pénteken, Kína külügyminisztériuma a béketárgyalások folytatására, és az egyoldalú szankciók megszüntetése szólította fel a háborúzó feleket. Ezen felül azt is hangsúlyozta, hogy ellenzi a nukleáris fegyverek használatát. A 12-pontos dokumentum része Peking legfrissebb erőfeszítéseinek, hogy a béke támogatójaként jelenjenek meg. Eközben nagy küzdelmet folytat a „korlátlan barátság” és a nyugati kérelmek egyensúlyban tartása érdekében. „A konfliktus és a háború senkinek sem hoz hasznot. Minden félnek racionálisnak kell maradnia, és önuralmat tanúsítania. El kell kerülni a lángok fellobbanását és a feszültségek fokozódását, és meg kell akadályozni, hogy a válság tovább súlyosbodjon, vagy akár kontrollálhatatlanná váljon.”

Forrás: theguardian.com; edition.cnn.com

Címlapkép: Shutterstock