Kilencszázmillió fertőzött – talán elértük a csúcsot
A korlátozások enyhítése után eluralkodott a káosz a világ második legnagyobb gazdaságában. Megmutatkozott, hogy eddig miért féltek annyira a nyitástól és valójában kényszerből zárták le a hatalmas városokat. Az ország nem volt felkészülve a korlátok nélküli életre és a hullám terjedésére. A számokat egy idő után már nem is tették inkább közzé. Ez a döntés teljes ellentéte korábbi helyzetnek, amikor a jelentésekben büszkén közölték minden héten a rekordalacsony számokat.
A Pekingi Egyetem tanulmánya szerint Kínában mostanáig mintegy 900 millió ember kapta el a fertőzést. Egyes szakértők szerint elértük a járványidőszak csúcsát, azonban egy elismert kínai epidemiológus arra is figyelmeztetett, hogy a holdújév során Kína vidéki területein az esetek erősen megugorhatnak. A nagyvárosok kórházai teljesen zsúfoltak. Honanban például, Kína harmadik legnépesebb tartományában az egészségügyi bizottság tisztviselője egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a lakosság közel 90 százaléka kapta el a fertőzést. Shengjie Lai, a University of Southampton fertőző betegségek modellezője szerint, – mivel a vírus irdatlan sebességgel söpört végig Kínán – az, hogy a városlakók az ország vidéki részeiben kitöréseket szabadíthatnak fel kevésbé reális forgatókönyv.
Adatok hiányában csak a sötétben tapogatózunk
Kína központi Honan tartománya az egyetlen tartomány, amely részleteket közölt a fertőzések arányáról. A kormánytisztviselők szerint azonban sok tartomány és város a hullám legrosszabb részén már túl van. A holdújév miatt körülbelül kétmilliárd utazás várható összesen. A hivatalos adatok napi öt vagy kevesebb halálesetet mutatnak az elmúlt hónapban. Ezek a számok azonban nincsenek összhangban a temetkezési házakban látott hosszú sorokkal, valamint a közösségi médiában látható halálesetekkel. Nemzetközi egészségügyi szakértők ebben az évben legalább egymillió covidhoz kapcsolódó halálesetet jeleztek előre Kínában. Peking hivatalosan alig több, mint 5000 halálesetet jelentett be a világjárvány kezdete óta, ezzel tartva az egyik legalacsonyabb halálozási arányt a világon.
Forrás: nature.com; bbc.com
Címlapkép: Shutterstock