Mindenki erről beszél – jöhetnek a 800 forintos benzinárak, de miért?
Szignifikáns változások jöhetnek idén a fekete arany piacán. Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője a Világgazdaságnak számolt be a hazai kutakat érintő lehetséges forgatókönyvekről. Ezek között szerepel, egyre nagyobb valószínűséggel a 800 forint fölötti árazás mind a benzin, mind a dízel esetén. Bár az autósoknak már a mostani árak mellett is van okuk a panaszkodásra, az átlagosan 656 forintos 95-ös benzin és a 717 forintos gázolaj árfolyama további emelkedése komoly pánikot kelthet Magyarországon. A változásokra Pletser Tamás szerint a világ második legnagyobb gazdaságának, Kínának van a legnagyobb befolyása. Kína történetesen a legnagyobb olajimportőr, melynek gazdasága komoly kereslettel rendelkezik. Most azonban nincs formában, hiszen a berobbant Covid-járvány miatt mély gödörbe került. Több éve már, hogy az emberek mindennapjait folyamatos korlátozások szakítják meg, ezzel gyengítve az ország fejlődését is. A tavalyi év végén bejelentett enyhítések azonban újraindíthatják a szunnyadó óriást.
Kína és Oroszország döntései befolyásolják sorsunkat
A szakértők véleménye szerint a kínai gazdaság 2023 második felére nyerheti vissza erejét. Nem szimpla kilábalást jósolnak, hanem éles visszapattanást. Ez azonban masszív keresletemelkedést jelenthet, amely feltornázná az olaj árfolyamát is. Bár késleltetve, de a változás nagy része a kutakon látott értékekben is megmutatkozna. Kína az olajból napi 11-12 millió hordót importál. Itt egy gazdasági fellendülés olyan keresletet generálhat, amely a csillagos égig lökheti fel az árakat. Ennek következtében a rettegett száz dollár feletti olajár is bőven benne lehet a pakliban.
A potenciális keresletemelkedés mellett ott van a továbbra is botladozó kínálat, amely az oroszokat ért embargó miatt tovább csökkenhet. Kijelentették ugyanis, hogy azon országoknak, akik belegyeznek az ársapkába, nem fognak olajat szállítani, ezzel jelentős mértékben szűkítve a kínálatot. Szerencsére a kialakuló helyzetre gyorsan reagálnak a piacok, és készletet halmoznak fel. Ráadásul a második félévben a Közel-Keleten több finomítót is átadnak, amelyek kifejezetten az európai exportra termelhetnek majd.
Forrás: oilprice.com; holtankoljak.net; tudasfaja.com
Címlapkép: Shutterstock