2024 november 16

Aranyláz – ki szerezheti meg az oroszok fekete aranyát?

A tavalyi év igazi hullámvasút volt a fekete arany piacán, hiszen a jelentős árfolyamkilengések a mindennapi kereskedések részévé váltak. Erős volatilitás volt a piacon, amit főleg a kínálatbeli hiánynak és az orosz-ukrán háborúnak, valamint az azt követő szankcióknak köszönhetünk. Az unió és az oroszok oda-vissza dobálták a korlátozásokat a kettejük közt folyó gazdasági harcban, azonban igazi győztese sem a háborúnak, sem a gazdasági harcoknak nem született.

(www.shutterstock.com)

2023-ban Putyinék további kihívásokkal fognak találkozni. Nekünk is valószínűleg fel kell készülnünk az orosz olajtermelés csökkenésére és a globális nyersolajárak emelkedésére. Bár egyelőre a 90 dolláros határ alatt tudtunk maradni, és elég távolinak tűnik a 100-as szint átlépése, több mozgatórugó is támogatni fogja a bikákat. Az elemzők szerint ezek közül a legnagyobb hatást a Moszkva elleni újabb nyugati szankciók bevezetése és Kína energiaigényének visszapattanása okozhatja. Az orosz olajtermékekre vonatkozó európai uniós szankciók következő köre február 5-én lép hatályba és hatással lesz a finomított kőolajtermékekre, például a dízelre. Csakúgy, mint az ársapkának, ennek is az a célja, hogy Moszkva exportbevételeit tompítsa, az orosz nyersolajat továbbra is a globális piacokon tartva, ezzel megakadályozva a kínálati sokkot.

(www.shutterstock.com)

Drága lesz a fekete arany – az EU helyett India és Kína szerezheti meg az orosz olajat

Bár az EU terve szerint az orosz olaj az intézkedések ellenére a piacon marad, egyes elemzők napi 1 millió hordós termeléscsökkenésre számítanak, ha Oroszország nehezen talál alternatív piacokat. Jelezték ugyanis, hogy azoknak az országoknak, akik az ársapkába beleegyeztek, nem fognak exportálni. A nemzet egyre nagyobb mennyiségű olajat irányít át Indiába és Kínába. December első hetében Moszkva a nyersolajának 89 százalékát már Ázsiába küldte, amely napi 3 millió hordónak felel meg. Az Ázsiába történő szállítás most viszont egyre bizonytalanabbá válhat, mivel az európai szankciók nehezebbé teszik a kereskedők számára, hogy elegendő biztosított hajót találjanak az orosz nyersolaj szállításához. A Rystad Energy szerint viszont az orosz nyerstermelés hirtelen csökkenésének kockázata 2022 közepén még súlyosabb volt, mint most.

Forrás: markets.businessinsider.com

Címlapkép: Shutterstock