Tizennégy százalékkal nőtt a Bamosz kezelte vagyon
A közlemény szerint a pénzpiaci alapokból csaknem 1,5 milliárd forintnyi tőke távozott decemberben. A hozamok ezen némileg tompítottak, de így is 3,5 százalékkal csökkent a vagyon mértéke, 30,4 milliárd forintra. Százalékban kifejezve a legnagyobb vagyonvesztést – 43,1 százalékosat – ez a kategória szenvedte el. A kötvényalapokba 31,6 milliárd forintnyi tőke érkezett, a hozamokkal együtt a kötvényalapok vagyona 3,2 százalékkal 1566,1 milliárd forintra növekedett. A rövid futamidejű kötvényalapok esetében 26,7 milliárdos, a hosszú futamidejű kötvényalapoknál 4,4 milliárdos, a szabad futamidejű kötvényalapoknál 0,5 milliárdos volt a tőkebeáramlás mértéke. A vegyes alapoknál 46 milliárdnyi tőkebeáramlás volt decemberben, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamok is hozzátettek a növekedéshez, a kategória vagyona 3,7 százalékkal 1776,6 milliárd forintra nőtt a hónapban.
A vegyes alapokba az elmúlt egy évben összesen 360 milliárd forint érkezett; a kategórián belül a dinamikus vegyes alapok vagyona például év eleje óta 72,8 százalékkal nőtt. A részvényalapokba az elmúlt hónapban 41,7 milliárd forint értékű tőke áramlott be, a növekedést azonban az árfolyammozgások ezúttal nem segítették. Mindennek eredőjeként a részvényalapok vagyona 4,1 százalékkal 871,7 milliárd forintra nőtt. A kategória a legdinamikusabban fejlődött 2021-ben, a nettó eszközértéke megközelítette a 900 milliárd forintot és ilyen tempó mellett a Bamosz szakértői szerint fél éven belül ez a kategória is elérheti a 1000 milliárdot.
A tőkevédett alapoknál decemberben gyakorlatilag nem volt tőkemozgás; a vagyon 45,8 milliárd forintot tett ki az év végére. Éves szinten azonban a második legkisebb kategória esetében a vagyonváltozás mínusz 30,8 százalékos volt. Az abszolút hozamú alapokba 14,2 milliárd forintnyi tőke áramlott be decemberben és a hozamok is segítették az emelkedést, így a kategória vagyona 1,9 százalékkal 893,5 milliárd forintra nőtt. A származtatott alapok esetében az év utolsó hónapjában 12 milliárdnyi tőkekiáramlás volt megfigyelhető, amely azzal magyarázható, hogy több alap is lejárt. Bár a hozamok tompítani tudták a vagyonvesztést, a kategória nettó eszközértéke így is 6,7 százalékkal, 75,6 milliárd forintra csökkent. Ez a kategória az előző év vesztesei közé tartozik, hiszen éves szinten 39,1 százalékos volt a vagyonvesztés. Az ingatlanalapokból 8,2 milliárdnyi tőke távozott, a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,1 százalékkal lett több, 1700,3 milliárd forintot ért el. Éves szinten a kategória vagyona mindössze 1,8 százalékkal nőtt.
Az árupiaci alapokhoz decemberben 0,6 milliárd forint tőke érkezett, a vagyon 4,2 százalékkal 58,7 milliárd forintra gyarapodott. Éves szinten nem ilyen kedvező a helyzet, 3,3 százalékos volt a vagyon csökkenése. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba az elmúlt hónapban 57 milliárd forint tőke áramlott be. A hozamokkal együtt a vagyon 4,1 százalékkal, 831,8 milliárd forintra nőtt a hónapban. A zártkörű alapok vagyona 26 százalékos gyarapodást mutatott az év folyamán – ismertette a távirtati iroda.