Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 20

Törvények segítik és egyszerűsítik a gazdák munkáját

A közleményben ezek közül kiemeltek néhány, a gazdák számára is fontos rendelkezést. Azt írták, állami szerepvállalás nélkül nem mérsékelhető érdemben az élelmiszerpazarlás, ennek érdekében új szabályozás segíti az élelmiszerhulladék csökkentését. Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről és a kiskereskedelmi adóról szóló törvény módosítása az élelmiszerpazarlás megelőzését, és ennek eredményeként az élelmiszerhulladék csökkentését célozza.

Az új szabályozás az élelmiszer-kiskereskedőket ösztönzi a közeli lejárati idejű, minőségmegőrzési idővel ellátott élelmiszerek felajánlását a rászorulóknak. Példaként említették, hogy az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény az agrárágazat generációs megújulását segíti. Az agrárgazdaságot, mint vagyont, egyrészt a mező- és erdőgazdasági hasznosítású földek átruházásának sajátos szabályai miatt, másrészt a gazdaságot alkotó elemek összetettsége miatt egyedi szabályok jellemzik.

A sajátos rendelkezések indokolják, hogy a mezőgazdasági őstermelő és a mező-, erdőgazdasági tevékenységet és kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó gazdaságának átadására önálló szerződésben, az új jogintézményként bevezetendő gazdaságátadási szerződésben kerüljön sor. A vagyon átadása történhet ingyenesen, visszterhesen, tartás vagy járadék fejében, illetve ezeknek a formáknak a kombinációjaként. A közlemény szerint az Országos Meteorológiai Szolgálatról és a meteorológiai tevékenységről szóló kormányrendelet gyakorlatilag megújítja az Országos Meteorológiai Szolgálat feladat- és hatáskörére vonatkozó szabályokat.

Január 1-jétől Magyarország teljes légterében a polgári célú repülések számára szükséges repülésmeteorológiai szolgáltatásokat egyedüli, kijelölt léginavigációs szolgáltatóként az Országos Meteorológiai Szolgálat végezheti. Közölték, a szőlészetről és a borászatról szóló törvény egyértelműen az ágazat 21. századi működésének és versenyképességének jogi alapjait teremtette meg. A jogszabály csökkenti a szőlőtermelők és a borászok bürokratikus terheit, valamint jelentősen egyszerűsíti az adminisztrációs eljárást. Az ePincekönyv megvalósítja a teljesen elektronizált ügyintézési rendszert.

A HORECA szektorban és a borturizmusban érintett bortermelők részére 2021-ben nyújtott átmeneti támogatás igénybevételének feltételeiről szóló rendelet pedig lehetőséget adott arra, hogy a járvány miatt elszenvedett bevételkiesést a vállalkozások pótolni tudják. A tejipari technológiák fejlődésére és az újfajta tejtermékek piaci megjelenésére figyelemmel, egy új rendeletnek köszönhetően módosult a Magyar Élelmiszerkönyv. Az élelmiszer-előállítók számára egyszerűsödtek a tejtermékcsoportokra vonatkozó minőségi követelmények és a jelölési előírások. A fipronillal szennyezett állatgyógyászati készítmények felhasználása miatt kárt szenvedett méhészek támogatásban részesülnek, amelynek összege méhcsaládonként húszezer forint – olvasható a minisztérium közleményében.