2025 január 10

Káosz uralkodik Kínában – lényegesen megugrott a fertőzések száma

A világ második legnagyobb gazdaságának majd másfél milliárd lakosa élte le az elmúlt évet teljes elnyomásban, hiszen Kína egyike volt az utolsó olyan országoknak, amelyek még tartották a szigorú korlátozásokat a vírus megfékezésének érdekében. Kína a zéró-covid politikát választotta, amely miatt az egész ország folyamatos lezárásokat tapasztalt. Legelrettentőbb példája az volt amikor a pénzügyi és kereskedelmi központot, Sanghajt és annak 25 millió lakosát több hetes karantén alá helyezték. Tesztelések sorozata indult el országszerte, és nem láttuk a történések végét.

(www.shutterstock.com)

Hatalmas a gazdaság és rengeteg ember él az országban, ezért minden egyes hullám megbéníthatja a gazdaságot. Eddig az volt a megoldás, hogy mindent lezártak ezzel védve az emberek egészségét. A gazdaság viszont haldokolni kezdett, az ország elveszítette dinamikus fejlődését és nem teljesítette éves növekedési célját. Xi Jinping változtatásra kényszerült, viszont tudta, hogy ezzel nagy felelősséget vállal. A következményeket már most láthatjuk. Újra nehéz helyzetben van az ország, pontosan ettől féltek a vezetők, akik ellenezték a nyitást. Nem volt viszont más választásuk, hiszen a tüntetések sorozata indult meg az egész országban.

Az enyhítések bejelentését követően a kínai székhelyű temetkezési társaságok részvényei megugrottak

(www.shutterstock.com)

Nyakunkon az új hullám és érkezik vele együtt a káosz is Kínába. A helyzet olyan tragikussá vált, hogy Kína legnagyobb temetőinek és temetkezési szolgáltatásainak Hongkongban jegyzett részvényei több, mint egy éve nem látott szintre emelkedtek. Miután az ország hirtelen befejezte zéró-covid intézkedéseinek nagy részét, az esetek száma megugrott, és egyes társaságok részvényei az elmúlt két hónapban 80 százalékot gyarapodtak. Annak ellenére, hogy széles körben beszámoltak a kórházakat is megterhelő COVID-halálesetek megugrásáról, Kína hivatalos COVID áldozatainak száma továbbra is alacsony. A kínai egészségügyi hatóságok újradefiniálták a számításokat, hogy csak azokat az embereket sorolják ide, akik tüdőgyulladásban vagy légzési elégtelenségben halnak meg, ellentétben a legtöbb országgal.

Forrás: cnbc.com

Címlapkép: Shutterstock