Mit kell tudni az FTX-botrányáról?
Az elmúlt hónapok amúgy sem a kriptovaluták hónapjai voltak, ezért is érkezett szerencsétlen időzítéssel az FTX teljes bedőlése. Azóta pánikhangulat uralkodik a teljes piacon, szaftos pletykák kerülnek napvilágra, és folyamatosan érkeznek az újabb vádaskodások. Ha azt nézzük, csak korábban érkezett a Black Friday, mivel nagyon olcsón lehet most digitális valutát vásárolni, de mégis mi vezetett idáig?
A bukásról röviden
Ha valaki megnézi most jelenleg egy ezzel foglalkozó oldal, például a CoinCash nyújtotta kriptovaluta árfolyamokat, akkor egyből következtethetünk arra, hogy a 16- 17 000 dolláros szinten lévő bitcoinnak senki sem örül annyira a tavalyi 69 000 dolláros ATH után. Mondhatnánk, hogy ami nem öl meg, az megerősít, de egyelőre egyáltalán nem biztos az, hogy az FTX két lábon bír maradni, vagy valahogy át tudja vészelni ezt az időszakot. Az FTX (volt?) a harmadik legnagyobb kriptovalutával kereskedő tőzsde, amely egy külső szemlélő számára igencsak rövid idő alatt került likviditási válságba.
A pesszimisták egy újabb Terra-botrányt vizionálnak, ami már az év elején megroppantotta a digitális valuták piacát. A lavina akkor indult el, amikor az FTX legnagyobb konkurenciája, a Binance vezetője bejelentette, hogy felvásárolja az FTX-et. A legtöbb befektető ezt egyfajta mentőakcióként fogta fel, így megindult a tömeges “kivándorlás”, mindenki menekítette ki a pénzét az FTX tőzsdéjéből.
Egyes adatok szerint három nap alatt több mint 6 milliárd dollár értékben történtek eladások. Mindezekhez még hozzájött az is, hogy az FTT token is mélyrepülésbe kezdett, ami rántotta is magával a kisebb kriptovalutákat, ez pedig tovább gyűrűzött az egész piacra.
Hogyan jutottunk idáig?
Az emberben jogosan merül fel a kérdés, hogy a világ harmadik legnagyobb kriptotőzsdéje hogyan tud egyáltalán likviditási problémába keveredni. Az egész történet egy pénzügyi jelentéssel kezdődött, ami rámutatott, hogy a vállalatnál a későbbiekben fennállhat az eladósodás és fizetésképtelenség veszélye.
Mindez egyáltalán azért merülhetett fel, mert kiderült, hogy a vállalat vagyonának nagyobbik része FTT tokenből áll. Természetesen a vezetőség próbálta csillapítani a kedélyeket, és cáfolni minden negatív hangot, de ez már bőven elég volt ahhoz, hogy a befektetők bizalma meginogjon.
A szikra az volt, amikor a Binance feje bejelentette, hogy eladja az összes FTX tokenállományát, és innentől már nem volt megállás. A pánik megkezdődött, az FTX hívők elkezdtek kivonulni a tőzsdéről, és átpártoltak a Binancehez, ami ezután jelentette be az FTX esetleges felvásárlását.
Hol járunk most?
Azt megjósolni egyelőre lehetetlen, hogy mennyi időre van szüksége a kriptopiacnak ahhoz, hogy teljesen kiheverje a történteket. Egyelőre maga az FTX körül is rengeteg a bizonytalanság, mivel a Binance fejese végül visszalépett a felvásárlástól. Annyi biztos, hogy aggódnunk nem kell, hiszen például a bitcoin 10 éves időtávban még mindig a legjobban teljesítő eszköz.