Rendkívüli Hírek:

2024 november 19

Egy ismert whiskey története

Mikorra datálható a Jim Beam whiskey sztorija? Hogyan jött létre a brand, és mi mindennek köszönhető az elsöprő sikere? Milyen motívumok alakították azt a stílust, amely mostanra minden egyes Jim Beam palack esetében elmondható? Lássuk!

A Jim Beam története szorosan összefonódott a Bourbon születésével

A Bourbon forradalomra utaló jelek már az 1700-as években is megfigyelhetőek voltak Amerikában. Köszönhetően a német, ír és skót telepeseknek, akik aktívan foglalkoztak a rozswhiskey elkészítésével Nyugat-Pennsylvaniában a szülőföldről magukkal hozott receptekből.

Persze innen még hosszú út vezetett a Bourbon változatoknak, mire az iDrinks webshop szeszes ital kínálatába is sikerült beférniük. A folyamatot tovább katalizálta a kormányzat azon törekvése, hogy az emberek költözzenek nyugatra, és termesszenek kukoricát.

Jacob Beam is ennek hatására telepedett le Kentuckyban a családjával. Apja titkos receptjét magánál tartva, aminek a későbbiek során óriási jelentősége lett. Hiszen a receptúrát követve a kukorica aratásakor megmaradt feleslegből minden korábbi párlatnál édeskésebb, kukoricaalapú Bourbont sikerült megalkotni.

A Bourbon mánia és a Jim Beam brand felfutása

A Jim Beam brand első nagyobb felfutása azután következett, ahogy Jacob Beam 1820-ban átadta a lepárló irányítását fiának, Davidnek. Aki a bővítés lehetőségeit meglátva folyamatos jelleggel kereste az újabb és újabb piacokat.

Mindez olyannyira jól sikerült, hogy kisvártatva hordóhiány lépett fel a drasztikusan megnövekedett kereslet miatt. A Jim Beamnek gyakorlatilag az egész országba kellett volna hordókat küldenie, ezt viszont hordókkal már nem sikerült bírni.

Ami viszont kezdetben problémának tűnt, később előnnyé vált. A szállítmányok ugyanis extrán sok időt töltöttek a vonatok és a gőzhajók fedélzetén. Ennek köszönhetően a Bourbonnek bőven volt ideje beszivárognia a hordó fájába.

Így maradéktalanul átvette azokat a karamellásan édes aromákat, amik a hordók kényszerből történő égetése miatt keletkeztek. Tehát a whiskey aranyló színnel és kényeztető karamellás ízzel gazdagodott, amiért valósággal megőrültek az emberek.

A Jim Beamnek néhány komolyabb kihívást is át kellett vészelnie

Ezek között a függetlenségi háborút még viszonylag könnyen sikerült abszolválni. Pláne, hogy az egyik neves tábornok kedvenc italának számított. A szesztilalom viszont olyannyira mélyütéssel ért fel, hogy a Jim Beam 13 évre kiesett a gazdaság vérkeringéséből.

De aztán visszatért, 1938-ban pedig bevezette azóta is törekvő népszerűségnek örvendő italkülönlegességét, a rozswhiskyet. Innentől kezdve pedig felfelé ívelő sikertörténetről beszélhetünk, hiszen 1965-ben a Jim Beam kitöltötte az ötmilliomodik hordóját, azóta pedig az egyik legnépszerűbb Bourbon brandnek számít.