2025 január 13

Szárnyal tovább a forint – de mi jön ezután?

Egy héttel ezelőtt délután az EUR/HUF kurzus valamivel 434 fölé emelkedett – egészen hihetetlen mélységekbe esett a magyar fizetőeszköz, és már a 450-es, 500-as euróárfolyam lehetőségeiről lehetett beszélni. Azóta nagyot fordult a világ a forinttal, ma már 410 alá is ereszkedett az euróval szemben. A kérdés az, hogy meddig tarthat a lendület a változó körülmények árnyékában.

Kitart a jegybank

Pénteken rendkívüli bejelentést tett Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. Az alelnök felsorolta a jegybank intézkedéseit: 18 %-os kamatozású egynapos betéti tender, 17 %-os kamatozású devizaswap, a kamatfolyosó felső szélének 25 %-ra emelése, valamint az energiabeszerzéshez szükséges devizalikviditás döntő részének biztosítása. A határozott fellépésre nagy erősödésbe kapcsolt a forint, a 430 körüli értékekről 411 közelébe esett mára az euróárfolyam.

Nem tudni, hogy a jegybank pontosan meddig tartja fenn a rendkívüli intézkedéseket – Virág Barnabás közlése szerint ameddig a pénzpiacok helyzete ezt indokolja, tegnap pedig jelezte, hogy mindaddig, amíg Magyarország kockázati megítélése nem javul számottevően. Zajlik is a gyorstender, az elmúlt napokban összesen 6000 milliárd forint feletti betéti összeget kötöttek le a bankok az MNB-nél. Érdemes lesz tehát követni, hogy meddig él az eszközzel a jegybank, hiszen ez a forint árfolyamára komoly hatással lehet.

Van még más is

Érthető, hogy a történelmi lépés után alig egy héttel a jegybanki beavatkozás alakítja leginkább a forint árfolyamát, de ezek elmúltával újra előtérbe kerülhetnek egyéb tényezők is. Ilyen az, hogy sikerül-e megállapodni végre az uniós forrásokról, vagy éppen az, hogy a gázárak folytatják-e az elmúlt másfél hónapban látott csökkenő tendenciájukat. Emellett fontos lesz az általános befektetői hangulat alakulása, valamint az is, hogy hogyan alakulnak majd Magyarországon az inflációs és növekedési folyamatok a következő hónapokban. Mindezek együttes pozitív alakulása kellhet ahhoz, hogy 400 alatti euróárfolyamot lássunk, ráadásul tartósan.