Az európai infláció hajtóereje
A február végén kirobbant háború Oroszország és Ukrajna között radikálisan felborította a világ gazdaságainak működését. A különböző szankciók, amelyekkel a nyugat sújtotta az orosz gazdaságot az inváziója miatt nehézségeket okozott a nyugati országoknak is. Mivel az Egyesült államok és Európa is úgy döntött, hogy fizikailag nem szeretne beavatkozni a háborúba, ezért a szankciókat választották fegyverükként. Az orosz gazdaság bár tudta folytatni a háborút, a korlátozások elvágják őket a nyugati technológiától és a piacoktól. Az utóbbi még annyira valószínűleg nem is fog fájni az nekik, hiszen a kínálatának nagy részét át tudja irányítani más országokba. Egyik legnagyobb szövetségese és segítője Kína. Az európai gazdaságok azonban ennél rosszabb helyzetben vannak jelenleg. Mivel a gáz-és olajimport embargóját is elfogadták, így a szűkösség tovább emelkedett, ezzel együtt az árak is. A tél előtti szükséges gázmennyiségért harc indult, és azok szerzik meg a szabad kapacitásokat és szállítmányokat, akik többet fizetnek. Ez miatt jókora emelkedésen mentek át a gázárak.
Egyre nagyobb az inflációs nyomás
A rekordmagas áremelkedésekkel kapcsolatos aggodalmak Európában is elterjedtek. A legutóbbi adatok szerint az infláció júniusban 8,6 százalékot ért el az euróövezetben. A helyzet nyomást gyakorol mind a nemzeti kormányokra, amelyek megpróbálják csökkenteni a magasabb árak háztartásokra gyakorolt hatását, mind az Európai Központi Bankra, amely a jövő héten fog ülésezni. Májusban az Európai Bizottság kijelentette, hogy az euróövezetben az infláció 2022-ben 6,1 százalékon fog tetőzni, mielőtt 2023 -ban 2,7 -re esne vissza. Ezen előrejelzéseiket azóta már megemelték 7,6, illetve 4 százalékra. Európára vonatkozóan a számok 8,3 százalékos infláció idén, majd 4,6 százalék 2023-ban. A háború előre haladta és a gáz kínálatbeli bizonytalansága miatt, ezen előrejelzések magas bizonytalanságnak és hátrányos kockázatoknak van kitéve.
Moszkva lépései megzavarják az energia-és gabonaellátást, felnyomják az árakat és gyengítik a bizalmat mióta kitört a háború, ezzel nehéz helyzetbe hozva a nyugatot és tovább gyengítve az amúgy is töredezett ellátási láncokat.
Forrás: cnbc.com
Címlapkép: Shutterstock