Recessziós félelmek és az olaj jelenlegi bukása
A növekvő koronavírus esetek Kínában és az amerikai inflációs adatok aggodalmat vetnek fel a nyersolaj kereslettel kapcsolatban. Az olajpiacok szentimentje az elmúlt két hétben fenekestül felfordult, mivel a globális gazdasági lassulás és a növekvő covid-19 esetek Kínában csökkentették a kereskedők kockázati étvágyát. Nagy kérdés marad továbbra is, hogy a kínálatbeli hiány mennyire lesz hatással az árakra. Több elemző szerint a szűkösség csak tovább fog romlani. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete továbbra is gyengélkedik, ami a termelés emelését illeti. A 2023-as előrejelzések sem mutatnak egyelőre változást. Joe Biden a tervek szerint ezen a héten Szaúd-Arábiába látogat és a közel-keleti útja során megpróbálja megszelídíteni a globális gazdaságot felforgató magas energiaárakat. Az Egyesült Államok úgy véli, hogy az OPEC-nek van kapacitása a termelés növelésére, ezért reméli, hogy megállapodásra tudnak jutni. Franciaország elnöke a jövő héten találkozik az Egyesült Arab Emírségek vezetőjével, hogy az olajmennyiség kínálatáról beszéljenek. Bár messze vagyunk már a rekordösszegű olajáraktól, a jelenlegi értékek még mindig nem mondhatók elfogadhatónak.
A Fed jelentése szerint egyre nagyobbak az inflációs, illetve recesszió félelmek
A Fed szerdán közzétett gazdasági felmérése rámutatott a megnövekedett recessziós félelmekre, valamint arra a nézetre is, hogy a szárnyaló infláció legalább az év végéig jelen marad a gazdaságokban. Az adatok szerint a gazdaság csak szerény ütemben növekedett a május közepi utolsó jelentés óta. Az olyan területeken, mint az acél az árak mérséklődtek, de jelentősen emelkedtek az élelmiszerek, az energia és más területeken. Az amerikai infláció 1981 óta a leggyorsabb éves ütemét diktálja. A vállalatok azonban arról számoltak be, hogy továbbra is képesek áthárítani az áremelkedéseket a fogyasztókra.
A recessziós félelmek nemrégiben tovább nőttek, mivel a magasabb árak által sújtott fogyasztók lassították tevékenységeiket, és a hazai beruházások is csökkentek. A fed a magasabb költségekre reagálva egy sor kamatemelést vezetett be, amelyek célja az infláció megszelídítése volt, azonban a lassuló növekedés a gazdaságot recesszióba taszíthatja.
Forrás: aljazeera.com; cnbc.com
Címlapkép: Shutterstock