2025 január 15

Felmondta az USA a Magyarországgal kötött adóegyezményt

Némileg váratlanul érkezett tegnap a már magyar kormány által is megerősített hír, hogy az Egyesült Államok felmondta Magyarországgal az 1979-ben kötött adóegyezményt. A döntés hátterében valószínűleg megtalálható az is, hogy néhány héttel ezelőtt döntött úgy a kormány, hogy megvétózza az Európai Unió tervét a globális minimumadóról.

Régi egyezmény a kettős adóztatásról

Az 1979-es egyezmény az úgynevezett kettős adóztatás elkerülése céljából született. Az egyezmény értelmében, ha egy vállalat mindkét érintett országhoz kapcsolható (például USA-ban bejegyzett vállalat végez értékesítést hazánkban), akkor csak az egyik helyen legyen társasági adóra kötelezett. Ezzel serkenteni lehet a gazdasági kapcsolatokat, a cégek számára adótervezés szempontjából nagy könnyebbséget jelent.

Kedvezőtlenül érintheti Magyarországot az USA döntése (www.shutterstock.com)

A társasági adó kulcs jelenleg Magyarországon 9 %, az Egyesült Államokban pedig 21 %. Így már korábban is felmerült, hogy inkább előbbinek kedvező az adóegyezmény, hiszen a vállalatok nálunk fizetnek adót értelemszerűen. Ha életbe lép a rendelkezés (a felmondás várhatóan fél év múlva fejeződik be), akkor már mindkét országban adóznia kell az érintett vállalatoknak. Mindez kevesebb befektetést jelenthet hazánkban, és adóbevétel kieséssel is járhat.

Háttérben a minimumadó

Azóta a kormány is reagált a hírre, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon jelezte, hogy a globális minimumadó megvétózása miatti nyomásgyakorlásnak értékelik a lépést. A miniszter szerint ha a kormány elfogadná a 15 %-os globális minimumadót előíró tervezetet, akkor tízezrek állása kerülne veszélybe. Szijjártó szerint ugyanis a háborús infláció miatt egyébként sem könnyű helyzetben lévő magyarországi vállalatok adóterhei jelentősen növekednének a minimumadó által, ami elbocsátásokat vonna maga után.

A legfontosabb kérdés most az, hogy 6 hónap múlva valóban eltörlésre kerül-e a korábbi egyezmény, vagy pedig még van visszaút. Vélhetően a válasz jelentős mértékben függ a politika környezettől, valamint a globális minimumadóval kapcsolatos helyzettől is. Annyi biztosan kijelenthető, hogy Magyarország számára mindenképpen előnyös lenne az egyezmény fenntartása, a külföldi tőkevonzó képességet ugyanis javította a kettős adóztatás elkerülését szolgáló paktum.

Címlapkép forrása: Shutterstock

https://hu.euronews.com/2022/07/09/amerika-felmondta-a-magyarorszaggal-1979-ben-kotott-adoegyezmenyt