Rendkívüli Hírek:

2024 november 25

Kína továbbra is jelentős árengedménnyel vásárol orosz szenet

Az S&P Commodities at Sea adatbázisa szerint június első 28 napjában a Kínába irányuló orosz tengeri szénszállítások 55%-kal 6,2 millió tonnára emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Májusban a Kínába irányuló orosz tengeri szállítás szintén 20%-kal, 5,5 millió tonnára nőtt az előző évhez képest. A kínai belföldi termelés is növekedett. A Kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint január és május között a nyersszéntermelés éves szinten 10,4%-kal 1,81 milliárd tonnára nőtt, míg az import 96 millió tonna körülire csökkent, ami 13,6%-os csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. „Az alacsonyabb kereslet és a magasabb hazai széntermelés ellenére Kína 2022 májusa óta jelentősen nagyobb mennyiségben vásárol orosz szenet” – mondta Pranay Shukla, az S&P Global Market Intelligence társigazgatója. „Ennek az az oka, hogy Oroszország nagyon meredek árengedményeket kínál a mindenkori nemzetközi szénárakhoz képest”.

Oroszország a világ egyik legnagyobb széntermelője és -exportőre. De az ukrajnai inváziója óta Moszkva arra kényszerül, hogy kedvezményesen adja el a szenet, miután olyan országok, mint Japán, betiltották a nyersanyag orosz importját. „A szárazföldi Kínába irányuló szénbehozatal összességében alacsonyabb volt, mivel a szigorú „dinamikus zéró COVID” politikával összhangban végrehajtott zárlat miatt csökkent a kereslet” – mondta Shukla. „Emellett a rekordmagas nemzetközi szénárak, valamint a kínai belföldi széntermelés növekedése is felelős volt ezért.” Ennek megfelelően az S&P adatai szerint márciusban a Kínába irányuló orosz tengeri szénszállítások 40%-kal csökkentek az előző évhez képest, mivel az Omicron járványok kitörtek Kínában, majd áprilisban fellendültek, mivel az orosz szén árengedményei beindultak.

Az Oroszországgal szembeni globális szankciók

Áprilisban a hét gazdag ország csoportja ígéretet tett arra, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók szigorításával eltávolodik az orosz energiától. Japán mellett az Európai Unió is bejelentette az orosz szénre vonatkozó tilalmat az áprilisban elfogadott ötödik szankciócsomagjában, de a tilalmat augusztusra halasztották. A múlt heti csúcstalálkozón a G-7 országok megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna határozatlan ideig tartó támogatása mellett. A csoport új szankciókat is igyekezett bevezetni, köztük az orosz olaj árának korlátozására vonatkozó javaslatot.

Az olajárak idén emelkedtek Oroszország Ukrajna elleni háborúja és a globális kínálat szűkülése miatt. Néhány ország és nagy olajvállalat is leállította az orosz olaj vásárlását. Az Európai Unió például azt tervezi, hogy az év végéig 90%-kal csökkenti orosz olajimportját. Összességében az S&P Global Market Intelligence arra számít, hogy a második negyedévben az oroszországi szénszállítások világszerte növekedni fognak, a másik jelentős szénexportőr, Indonézia szállítmányaival együtt.

Kínai kereslet

Shukla szerint most minden szem Kínára szegeződik, hogy a gazdaság újraindulásával és a Covid utazási korlátozások enyhülésével növelni fogja-e a szénimportot. A kínai szén iránti nagyobb kereslet felhajtaná a szén árát, ami tovább növelné a már amúgy is növekvő globális inflációt. „A piac nagyon éberen figyeli majd a harmadik negyedévi kínai keresletet, mivel az itteni kereslet növekedése elképzelhetetlen szintre emelheti a nemzetközi szénárakat” – mondta Shukla. A kínai vámadatok azt mutatják, hogy Indonézia, Oroszország és Mongólia jelenleg a Kínába irányuló szénexport vezető exportőrei, az egykor fő szállító Ausztrália pedig kiszorult, miután Kína 2020-ban korlátozásokat vezetett be az ausztrál szénre.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/06/30/china-snaps-up-russian-coal-at-deep-discounts-as-ukraine-war-continues.html