OTP – mélypontokon ragadva
Nem túl izgalmas az OTP árfolyama az utóbbi napokban, a legnagyobb hazai blue chip egy szűk, mindössze néhány száz forintos sávban ingadozik. Nagyobb távlatokban nézve azonban éppen most dőlhet majd el a bankpapír sorsa, hiszen a koronavírus kezdetén látott mélyponton ragadt. Megfelelő hely lehet ez egy fordulatra, ami újra a 10000 forint feletti zónába viheti az OTP-t, ugyanakkor innen még egy további esés meglehetősen aggasztó lehetne a részvényeseknek.
Egy helyben
A 8000-rel kezdődő árfolyamot a bankokra is érvényes szektorális különadók bejelentése után érte el újra az OTP. Ugyan a jelentős esés után következett egy gyorsabbnak mondható visszapattanás, a legnagyobb forgalmú hazai részvény azóta stabilan a 9000 forintos kerek szint alatt mozog. Mindez persze azt is jelenti, hogy számottevő esés már nem történt az elmúlt hetekben, ugyanakkor elrugaszkodnia sem sikerült a 2020 tavasza óta nem látott mélypontjairól az OTP-nek.
Annak ellenére sem, hogy időre-időre közli a nagybank, hogy valamelyik igazgatósági, felsővezetésben jelenlévő tag jelentős mennyiségű OTP részvényt vásárolt, vagy a bank papírjaira vonatkozó opciót hívott le. Ráadásul maga az OTP is vásárol vissza részvényeket, bár az utóbbi napokban már nem élt ezzel az eszközzel a pénzintézet. Úgy tűnik, hogy a befektetői optimizmushoz most keveset ad hozzá a menedzsment optimizmusa, és azok a nyilatkozatok, amelyek a részvény alulértékeltségéről szólnak. Az OTP reális értékéről többet tudhatunk majd a második negyedéves gyorsjelentés után, de az csak a nyár második felében lesz elérhető.
Lehetnek izgalmak
Az látszik tehát az OTP grafikonján, hogy a piaci szereplők még nem döntötték el, hogy inkább egy dupla aljból származtatható kitörés, vagy pedig további esés vár a hazai blue chipre. A kérdést számos tényező befolyásolhatja, melyek közül kiemelkedik az általános piaci hangulat, valamint a magyarországi gazdasági helyzet. Míg az orosz-ukrán háború mindennapjait már részben megszokhatták a tőzsdék, addig a magyar különadók, az infláció, valamint a kamatpálya még forróbb témának számítanak. Emellett az OTP-hez közvetlenül kevésbé kapcsolódó témák is sokat számíthatnak, mint az uniós forrásokról való vita, vagy a nagy jegybankok jelzései a monetáris szigorítás kapcsán.
Címlapkép forrása: Shutterstock