2025 május 24

Terjed a majomhimlő – már az ezret is meghaladja a diagnosztizált esetek száma

A CDC hétfőn 2-es szintűre emelte a riasztást, arra biztatva az embereket, hogy „fokozott óvintézkedéseket tegyenek” a járvány megfékezése érdekében, amely az elmúlt hónapban 29 nem endémiás országra terjedt át. A legmagasabb szintű – 3-as szintű – riasztás a nem létfontosságú utazásoktól óvna. A közegészségügyi szerv felszólítja azokat, akiknél a vírus tünetei, például megmagyarázhatatlan bőrkiütés vagy elváltozások jelentkeznek, hogy kerüljék a másokkal való érintkezést, és forduljanak egészségügyi szolgáltatójukhoz útmutatásért.

A majomhimlő egy ritka betegség, amelyet a majomhimlő vírus fertőzése okoz, és amelynek tünetei között kiütések, láz, fejfájás, izomfájdalom, duzzanat és hátfájás szerepel. Jellemzően a közép- és nyugat-afrikai országokban endémiás, de a közelmúltban Észak-Amerikában, Európában és Ausztráliában kitört járvány összezavarta az egészségügyi szakembereket, és felvetette a közösségi terjedéstől való félelmet. Hétfőig a CDC szerint 29 országból 1019 megerősített és feltételezett majomhimlős esetet jelentettek. Az Egyesült Királyságban regisztrálták messze a legtöbb esetet, 302 feltételezett és megerősített fertőzéssel. Ezt követi Spanyolország 198, Portugália 153 és Kanada 80 megbetegedéssel.

Egészségügyi szakértők nyomokat keresnek a járvány forrására, amelyet történelmileg az endémiás országokból való utazással hoztak összefüggésbe. Az Egészségügyi Világszervezet majomhimlővel foglalkozó technikai vezetője szerdán azt mondta, hogy a vírus „hetekig, hónapokig vagy esetleg néhány évig” észrevétlenül terjedhetett a nem endémiás országokban.

Az Egyesült Államokban két majomhimlő-törzset észleltek

A közelmúltig úgy gondolták, hogy a jelenlegi járvány a vírus nyugat-afrikai törzséből származik, amely kevésbé súlyos betegséget okoz, mint más változatok, és 1%-os halálozási arányt mutat. A CDC azonban pénteken közölte, hogy jelenleg legalább két, genetikailag különböző majomhimlő-változat kering az Egyesült Államokban, ami tovább növeli az egészségügyi szakértők zavarát. Az Egyesült Államokban eddig összesen 30 esetet jelentettek a vírusból. „Bár hasonlítanak egymásra, genetikai elemzésük azt mutatja, hogy nem kapcsolódnak egymáshoz” – mondta Jennifer McQuiston, a CDC nagy következményekkel járó kórokozókkal és patológiával foglalkozó részlegének igazgatóhelyettese a két változatról egy pénteki sajtótájékoztatón.

McQuiston szerint valószínűsíthető, hogy a két törzs két különböző esetből származik, amikor a vírus Afrikában az állatokról átterjedt az emberekre, majd emberről emberre való érintkezés útján terjedt. Eyal Leshem professzor, az izraeli Sheba Medical Center fertőző betegségekkel foglalkozó szakembere hétfőn a CNBC-nek elmondta, hogy a vírus terjedése a nem endémiás országokban nem meglepő a nemzetközi utazások gyakorisága és könnyűsége, valamint az emberek és állatok közötti fokozott interakció miatt. „A korábban helyben terjedő betegségek ma már sokkal könnyebben képesek átjutni országokon és kontinenseken” – mondta Leshem. „Eközben az emberek és az állatok közötti kölcsönhatás is felerősödött. A klímaváltozás miatt egyes állatok szorosabb kapcsolatba kerültek az emberekkel, több ilyen típusú betegséggel fogunk találkozni” – tette hozzá.

Bár a majomhimlő legtöbb esete enyhe lefolyású, jellemzően két-négy héten belül elmúlik, az Egyesült Államok hétfőn közölte, hogy 36 ezer adag megfelelő vakcinával rendelkezik, amelyet azoknak az embereknek küld, akik a vírusnak való magas kockázatú kitettségben részesültek. Néhány európai ország, köztük az Egyesült Királyság és Spanyolország hasonló intézkedéseket jelentett be a betegség terjedésének megfékezésére.

Forrás: https://www.cnbc.com/2022/06/07/cdc-raises-monkeypox-alert-as-global-cases-surpass-1000.html