Szerbia szembement az EU szankcióival – teljes a káosz
Az orosz-ukrán háború további pusztítása közben a szerb elnök kijelentette, hogy vasárnapi telefonbeszélgetése során rendkívül kedvező földgázmegállapodást kötött Oroszországgal. Aleksandar Vučić szerb elnök megtagadta, hogy kifejezetten elítélje Oroszország Ukrajna elleni invázióját, és országa nem csatlakozott a Moszkva elleni nyugati szankciókhoz. A gázügyletet valószínűleg Sergey Lavrov orosz külügyminiszter látogatása során fogják aláírni június elején Belgrádban. Szerbia szinte teljes egészében az orosz gáztól függ, és fő energiavállalatai orosz többségi tulajdonban vannak. Az oroszok már több uniós tagállamba vezető gázcsapot is elzártak. Az áldozatok közé tartozik Lengyelország, Finnország és Bulgária. Nehéz helyzetben vannak a szerbek, hiszen nem világos, hogyan kapná meg az orosz gázt, ha az EU úgy dönt, hogy leállítja a tagállamain áthaladó transzfert. Az EU az invázió óta sietve csökkenti az orosz energiától való függőségét, és meg akarja vitatni ennek további módjait. A hétfői találkozó azonban nem úgy sikerült, ahogy az az egyes országok vezetői remélték.
Sokáig nem tudtak megegyezésre jutni a tagállamok
Annak ellenére, hogy folyamatos nyomást gyakorol az unió Szerbiára, hogy csatlakozzanak a szankciókhoz, ők erősen kitartanak. Vučić és más szerb vezetők is panaszkodtak a nyugat nyomásra. A szerb tisztviselők szerint a balkáni országnak ellenállnia kell az ilyen nyomásnak, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy el kell engedniük az EU-hoz való csatlakozás célját.
Európa eddig egységes fronton harcolt Oroszország ellen, és a gazdasági szankciók egymás utáni fordulóját jelentették be, amely magában foglalta a szén behozatalának embargóját. Arra is törekszik, hogy az orosz földgáz behozatalát 66 százalékkal csökkentse az év végére. Repedések az egységben azonban az elmúlt hetekben kezdtek megjelenni, amikor az infláció és a lassú növekedés ránehezedett Európa gazdaságára. Az olaj embargójáról szóló ülések sem jutottak sokáig előrébb, hiszen egyes országok túlságosan is függnek az orosz nyersanyagoktól. Kedd hajnalban azonban sikerült kiharcolniuk, hogy az embargó a kőolajvezetékekre ne terjedjen ki, csak a tengeri szállításokra. Ezzel Magyarországnak sikerült elkerülni a legrosszabb eshetőséget, és az uniónak is sikerült egységes döntést hozni.
Forrás: cnn.com; voanews.com
Címlapkép: Shutterstock