Rendkívüli Hírek:

2024 november 25

A tökéletes egyensúly

Az olajárak alig változtak hétfőn, mivel az esetleges recesszió miatti aggodalmak ellensúlyozták a magasabb üzemanyagkereslet kilátásait a közelgő amerikai nyári vezetési szezon közeledtével. Ezen felül az áraknak támogatást nyújtott az is, hogy Sanghaj 2 hónapnyi szigorú korlátozás után tervezi kapuinak megnyitását. Kínában nagyon szigorúan vették a covid intézkedéseket, hiszen a zéró-covid stratégiában hisznek, azonban ez rengeteg város lezárásával járt. Azokban a városokban, ahol nem volt lezárás ott is korlátozott volt a mozgás. Az emberek inkább nem mozogtak feleslegesen, nehogy Sanghaj sorsára jussanak. Ez nagymértékben visszavetette az olaj iránti keresletet, és természetesen lassította az egész ország gazdaságát. Több héten keresztül ez tartotta vissza az árfolyamokat nagyobb ugrásoktól, hiszen Kína a világ legnagyobb importőre, ezért egy ott tapasztalt kereslet kiesés alapjaiban rengeti meg a piacot. Most azonban kezd helyreállni a gazdaság, és a nyitás hírei meg is emelnék az árfolyamokat, ha nem lennének a recessziós félelmek. Ezek ugyanis negatívan hatnak a fekete arany árfolyamára.

(www.shutterstock.com)

Sötét jövő elé nézhetünk

„A globális gazdasági jólét ezen a ponton megkérdőjelezhetővé vált. Fekete felhők gyülekeznek a pénzügyi piacok felett, és ez hatással van a nyersolajra is,” jelezte Bob Yawger, a Mizuho energiaügyi igazgatója. A jelentős ellátási válság és az emelkedő árak tompítása érdekében a Fehér Ház azon gondolkozik, hogy dízelt adjon ki egy ritkán használt készletből. A Northeast Home Heating Oil Reserve-ről van szó, amelyet még 2000-ben hoztak létre az ellátási problémák megoldására. Azóta csak egyszer, 2012-ben használták fel. Az ilyen kiadás hatását a tartalék viszonylag kis mérete korlátozza, amely csak 1 millió hordó dízelolajat tartalmaz. Az Európai Unió képtelen végleges megállapodásra jutni az orosz olaj betiltásáról, megakadályozva ezzel, hogy az olajárak sokkal magasabbra emelkedjenek.

(www.shutterstock.com)

Az olajárak hétfőn alig mozdultak, a Brent árfolyama és a WTI árfolyama is 1 százalék alatti csökkenést jegyzett. Ami erősítheti a bikákat, hogy Kína kijelentette, hogy célzott lépéseket fog tenni gazdaságának támogatása érdekében. Ennek ellenére a keddi korai kereskedés során kissé megdőlt az egyensúly. Még így is 1 százalékos csökkenésen belül tudott maradni a nyersolaj.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock