2025 január 15

Évtizedes csúcson az infláció – mi vár a forintra?

Tegnap közölte az áprilisra vonatkozó inflációs adatot a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatsor bizonyos szempontból persze várt módon, de mégis megdöbbentően magas pénzromlásról ad tanúbizonyságot. A statisztikai hivatal így több, mint 20 éve nem látott inflációról számolt be. Amellett, hogy a mindennapi életünket nagyon közvetlenül érinti a folyamat, a forint számára is igen fontos az árszínvonal emelkedése.

9,5% – sok tényezőből állt össze

A KSH adatai szerint áprilisban 9,5%-kal került többe az átlagos fogyasztói kosár, mint 2021 áprilisában. Ilyen mértékű éves inflációra 2001 óta nem volt példa. A nagyon gyors pénzromlást mutató adat ellenére nem lepődhetünk meg. a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felől ugyanis már érkezett jelzés a várhatóan 9% feletti inflációra. Ráadásul ez a szám még magasabb lenne, ha nem volna érvényben a benzinárstop, illetve az élelmiszer-árstop.

Elszálltak az árak, ezt mutatja a legújabb adat is (www.shutterstock.com)

A magas inflációnak igen sok oka van, a folyamat ugyanis már egy évvel ezelőtt látható volt a havi adatokban. A koronavírus során a hazai jegybank is meglehetősen laza monetáris politikát folytatott a gazdaság mentésének érdekében, ami a pénzmennyiség bővüléséhez vezetett. A karantén után újrainduló élet a lakosságot a felhalmozott tartalékok elköltésére ösztönözte. Az orosz-ukrán háború pedig rengeteg nyersanyag és energiahordozó árának drasztikus megemelkedését hozta. Emellett a forint gyengesége miatt az exportcikkek is drágulnak, illetve több egyedi tényező is (például bizonyos termékek világpiaci árának elszállása) hozzájárul a magas inflációhoz.

Rossz hír lehet a forintnak

A forint árfolyama és az infláció között egyfajta ördögi körhöz hasonlítható kapcsolat áll fent. Az előbb említett exportcikkek miatt a forint gyengülése serkenti az inflációt, a magas infláció viszont a forint vásárlóerejét, így más devizákhoz képest mért értékét csökkenti. Ezáltal a túl nagy infláció mindenképpen rossz hír lehet az adott ország fizetőeszközére nézve.

Nem tudhatjuk ugyanakkor biztosan, hogy a fokozódó inflációs nyomás miatt nem kapcsol-e gyorsabb tempóba a jegybanki szigorítás. Ha ugyanis az MNB ezek hatására az eredeti terveknél nagyobb mértékben emeli tovább az irányadó kamatszintet, akkor a fenti negatív hatás a forint árfolyamában kiegyenlítésre kerülhet.

www.ksh.hu

Címlapkép forrása: Shutterstock