Rendkívüli Hírek:

2024 november 24

A világ olajkereskedelme – ez történt a héten

A keddi beszakadás óta az olajárak lenyugodni látszanak. A volatilitás is kisebb a piacon, bár a mozgatórugók továbbra is jelen vannak. Egyelőre nincs komolyabb hír, mely a piaci résztvevőket még jobban elriasztaná, vagy ellenkezőleg meg tudná őket nyugtatni. A csütörtöki kereskedelmi időszakban az olaj gyarapodni tudott, de a nap végére ebből csupán egy százalék feletti emelkedés maradt. A mozgást a szűkülő kínálattal kapcsolatos aggodalmak okozták, miközben az Európai Unió az orosz olajimport esetleges betiltását fontolgatja. Ez tovább korlátozná a világ olajkereskedelmét.

[cikkekembed url= „https://www.tradingview.com/chart/UKOIL/yq1in7SA-Less-volatility-in-recent-days/”
options= ‘yq1in7SA’]

A csütörtöki napon a Brent a 110-es szintről pattant vissza, a napot 1,53 dolláros pluszban zárta 108,33 dolláron. A WTI hasonló eredményeket jegyzett, ő is szignifikánsan emelkedett, 105,42 dollárig, azonban a napot csak kisebb pluszban tudta zárni 103,79-es szinten. További emelkedést okozott Líbia helyzete. Az ország folyamatos megszakításokkal küzd, amely napi több, mint 550 000 hordó olajtermelés elveszítését eredményezi. Az erős keddi korrekció ellenére, még mindig jóval magasabban van az árfolyam a stratégiai kiadás által elért 100 dollár alatti szintektől.

A pénteki napot pirosban kezdte az olaj

A piac mérlegeli annak lehetőségét is, hogy a lelassult növekedés vagy a kínálatbeli emelkedés alááshatja az olaj bullish jellegét. Az árakra nyomást helyez a Fed álláspontja az agresszív politikáról. A kamatlábak emelése a következő hónapokban lassíthatja a növekedést, csökkentve az energiatermékek iránti keresletet. Az Egyesült Államok nyersolajexportja a múlt héten napi több, mint 4 millió hordóval emelkedett, részben ellensúlyozva a nyugat szankciói által sújtott orosz nyersolaj veszteségeket. 

Legnagyobb importőrként Kína kereslete továbbra is nagy hatással van az árfolyamokra. Fokozatosan viszont kezdi csökkenteni a szigorításokat, amelyek eddig a globális ellátási láncokat és a gyártási tevékenységeket helyezték nyomás alá.

(www.shutterstock.com)

A kora reggeli csökkenés ellenére a piacokat szűkösség jellemzi. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete továbbra is nehézségekkel küzd, és nem tudja tartani az ígért céljait. Az OPEC csoportban csak két ország tart fenn jelentős szabad kapacitást, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek, ezért a csoport továbbra is az óvatos megközelítéshez ragaszkodik.

Forrás: investing.com

Címlapkép: Shutterstock