
NFT-k a metaverzumban
A közösségi médiaóriás egy hétfői blogbejegyzésben jelentette be, hogy lehetővé teszi egy maroknyi Horizon Worlds alkotó számára, hogy virtuális eszközöket értékesítsen az általuk épített világokon belül, amelyekbe végül NFT-k is beletartozhatnak. A vállalat azonban nem említette a posztban, hogy a Meta mennyit kér majd az alkotóktól az áruk eladásáért. A Meta szóvivője szerdán megerősítette a CNBC-nek, hogy a Meta minden egyes tranzakció után legfeljebb 47,5%-os részesedést vesz fel. Ez magában foglal egy 30%-os „hardverplatform-díjat” a Meta Quest Store-on keresztül történő eladásokért, ahol a vállalat a virtuális valóság fejhallgatóihoz készült alkalmazásokat és játékokat értékesíti. Ezen felül a Horizon Worlds 17,5%-os díjat számít fel.
A csökkentés mértéke feldühítette az NFT közösség néhány tagját. Egy Twitter-felhasználó azt írta: „Utállak téged Facebook”. Egy másik azt írta: „A Facebook a Facebooknak dolgozik: Ha a Meta az NFT eladások 47,5%-át akarja, akkor beszélniük kell az adóhatósággal, mert nekem még ennyi sem jut az adók után.” Máshol az NFT piactér, az OpenSea 2,5%-os részesedést kér minden tranzakcióból, míg a rivális LooksRare csak 2%-ot.
Az elmúlt hónapokban vállalatok és magánszemélyek a művészettől kezdve az ingatlanokig mindent felvásároltak a virtuális világokban olyan platformokon, mint a Decentraland és a The SandBox. A hip-hop sztár Snoop Dogg virtuális földet vásárolt, egy rajongó pedig decemberben 450 000 dollárt fizetett azért, hogy megvegye a mellette lévő telket a The Sandboxon. Vivek Sharma, a Meta Horizon alelnöke állítólag a The Verge-nek nyilatkozott: „Úgy gondoljuk, hogy ez egy elég versenyképes ár a piacon. Hiszünk abban, hogy a többi platform is kiveheti a részét”.
A Horizon Worlds (korábban Facebook Horizon) egy ingyenes, virtuális valóságra épülő, online videojáték, amely lehetővé teszi az emberek számára, hogy virtuális világokat építsenek és fedezzenek fel. A Meta december 9-én tette közzé a játékot az Oculus VR headseteken az Egyesült Államokban és Kanadában, de világszerte még nem került bevezetésre.
Meta vs. Apple
A Meta díjai a Horizon Worlds virtuális eszközök értékesítéséért lényegesen magasabbak, mint amennyit az Apple a fejlesztőknek felszámít az App Store-jában. A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg és más Meta-vezetők korábban kritizálták az Apple-t, amiért az App Store-on keresztül 30%-os díjat számít fel a fejlesztőknek az alkalmazáson belüli vásárlásokért. Novemberben Zuckerberg azt mondta, hogy cége megpróbál segíteni a metaversumok alkotóinak abban, hogy elkerüljék az Apple App Store-díját.
„Miközben a metaverse számára építkezünk, arra összpontosítunk, hogy az alkotók számára felszabadítsuk a lehetőségeket, hogy pénzt keressenek a munkájukból” – mondta. „Az Apple által a tranzakciók után felszámított 30%-os díj megnehezíti ezt, ezért frissítjük az előfizetéses termékünket, így mostantól az alkotók többet kereshetnek”.