2025 január 13

Hiány felé billent a külkereskedelmi mérleg

2022. januárban a kivitel volumene 3,1, a behozatalé 11%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A passzívum 244 millió euró volt, az egyenleg 1,2 milliárd euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Decemberhez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 2,6, az importé 4,5%-kal nőtt.

2022. januárban:

  • A kivitel értéke 10,4 milliárd euró (3757 milliárd forint), a behozatalé 10,7 milliárd euró (3851 milliárd forint) volt.

2022. januárban az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 17, az importé 33%-kal nőtt.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 0,7, a behozatalé 8,1%-kal bővült. 
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 1,2 milliárd euróval romlott. (Az egyenleg 48 millió euróval elmarad az első becslésben közölttől.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 13, a behozatalban 21%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 5,9%-kal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 0,1%-kal erősödött, a dollárral szemben 7,4%-kal gyengült.
  • A gépek és szállítóeszközök 2021. januári áron számítottkivitele 2,5, behozatala 4,6%-kal nagyobb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben közel tizedével, a behozatalban több mint tizedével bővült. A közúti jármű árucsoport exportvolumene kismértékben, importvolumene több mint hetedével nagyobb lett. Az általános rendeltetésű ipari gép árucsoport forgalma a kivitelben kismértékben, a behozatalban több mint tizedével emelkedett az előző év azonos időszakihoz képest. Az energiafejlesztő gép és berendezés exportvolumene közel tizedével nőtt, importvolumene pár százalékkal mérséklődött. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kivitel esetében 1,4, a behozatalnál 2,3 százalékponttal járult hozzá a teljes forgalom volumennövekedéséhez.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 6,6, importvolumene 18%-kal nagyobb lett. Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék és az egyéb fémtermék, azimportoldalit döntőena szakmai tudományos ellenőrző műszer és az egyéb feldolgozott termék forgalma befolyásolta. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 2,1, az importban 6,8 százalékponttal növelte a teljes forgalom volumenváltozását.
  • Az energiahordozók exportvolumene 15%-kal kisebb, importvolumene 18%-kal nagyobb volt az előző év azonos időszakinál. A forgalomcsökkenés a kivitelben döntően a természetes és mesterséges gáz volumenének visszaesésével, az importoldali forgalomnövekedés a villamos energia, valamint a kőolaj és kőolajtermék volumenének emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes forgalom növekedésének ütemét az exportoldalon 0,3 százalékponttal csökkentették, az importoldalon 1,1 százalékponttal növelték.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 2,2%-kal kisebb, a behozataláé 7,7%-kal nagyobb lett. A mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény árucsoport járult hozzá. Ezen túlmenően az exportban még az élő állat visszaesése, azimportban az egyéb, táplálkozásra szánt termék növekedése dominált. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes export növekedését 0,2 százalékponttal mérsékelte, az importét 0,4 százalékponttal növelte.
  • Az EU27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 3,6, az onnan érkező behozatalé 13%-kal nagyobb lett. A termék-külkereskedelmi mérleg 805 millió euróval romlott, 460 millió eurós többlet keletkezett. Az export 78, az import 71%-át bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 5,7%-kal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 384 millió euróval romlott, 704 millió eurós passzívumot mutatott.