Az európai gázellátás problémája
Az Európai Unió törekszik kilépni az orosz befolyás alól, ami a gázt illeti, és elérni a teljes függetlenséget. A történelmi változtatás gondolata már elindult az évek során a gázzal kapcsolatos 2006, illetve 2009-es viták, valamint a Krím elfoglalása miatt. Hab a tortán Európa számára a mostani háború volt, illetve az azt megelőző időszakban tapasztalt hiány, és a magas gázárak. Oroszország az EU gázfogyasztásának 40 százalékáért felel jelenleg. Több politikus is felszólalt, hiszen a téli időszak alatt a gázárak nagyon megugrottak és ez miatt a Gazpromot hibáztatták. Az orosz vállalat valóban egyre jobban fordult kelet felé, azonban folyamatosan azt állította, hogy a szerződésekbe belefoglalt mennyiségeket teljesíti. Legnagyobb reményeket most az amerikai LNG szállítmányokhoz fűződnek. Joe Biden európai látogatása során az Egyesült Államok megállapodást kötött az EU-val a cseppfolyósított földgáz kínálat növeléséről. Továbbá mind az Európai Bizottság, mind az Egyesült Államok kormánya kérte Japánt és Dél-Koreát, hogy tereljék át a rakományok egy részét, és segítsék Európa helyzetét.
Az EU teljes függetlenséget szeretne 2030-ra
Oroszország Ukrajna elleni inváziója alapjaiban rázta meg az országokat. Ahogy az orosz katonaság egyre mélyebbre kerül az országban, a politikai döntéshozók az egész kontinensen egy új energiastratégia megalkotásában kezdtek el gondolkodni. A jelenlegi helyzet szerint Európa napi 1 milliárd eurót költ az Oroszországból importált szénre, gázra és olajra, közvetve finanszírozva háborús gépezetét. A gáz- és szénimportjának 45, a kőolajnak pedig 25 százaléka származik az oroszoktól. Ezekből a gáz helyettesítése jelent a legnagyobb kihívást. Nincs jól kiépített infrastruktúra, amely megfelelő mennyiséget juttatna el az egyes országokba. Az EU célja, hogy az év végéig közel kétharmadával csökkentse az Oroszországból származó gázimportot, és 2030-ra függetlenné váljon az összes orosz fosszilis tüzelőanyagtól. Az átállási tervek közt szerepel, hogy javítani kell a blokk energiahatékonyságát, a meglévő szénerőműveket teljes erővel kell üzemeltetni, illetve elhalasztani az egyes erőművek leállítását.
A tárolók feltöltése a prioritás
Mivel a globális ellátás jelenleg is szűkös, az olyan óriási gázexportőrök, mint Katar, alternatívát kínálhatnak Európa számára, de ehhez el kellene terelni a rakományokat más ügyfelektől, akik hosszú távú szerződésekkel rendelkeznek. Időközben az Azerbajdzsánból, Norvégiából és Algériából származó vezetékes gáz növelése elősegítheti a tárolók feltöltését. Minden nemzet igyekszik feltölteni a tárolókat a következő tél előtt, így várhatóan Európa gázigénye megugrik. Az új javaslatok megkövetelik, hogy minden tárolóhely legalább 80 százalékos kapacitást érjen el.
Jelenleg tíz európai importterminál épül vagy van tervezés alatt. Az egyes projektek azonban nem rendelkeznek megfelelő finanszírozással. Brüsszel segítheti a finanszírozási költségek csökkentését hitelgaranciával, felgyorsítva az építkezést.
Felmerült azonban egy új probléma – a zöld csoportok szerint rossz irányba halad Európa
Az átváltás inkább lassíthatja, mintsem elősegítheti a régió tiszta energiára történő váltását. A zöld csoportok nem véletlenül aggódnak. Minden törekvés most egy új infrastruktúra gyors felépítésére irányul, nem pedig a tiszta energiára történő átváltásra. A szénerőművek is teljes gőzzel üzemelnek, és a leállítandó üzemeket szeretnék továbbra is működtetni. A zöld csoportok szerint a világ nem tudja elérni a tervezett nettó nulla szén-dioxid-kibocsátását az új fosszilis tüzelőanyag-infrastruktúrába való befektetéssel. „Az Egyesült Államoknak és Európának el kell utasítania minden olyan kísértést, hogy új gázinfrastruktúrát építsenek ki, amely tovább destabilizálná gazdaságainkat és veszélyeztetné éghajlati céljainkat,” jelezte Collin Rees, a Oil Change International program menedzsere. Tehát az orosz gáz más típusú gázzal történő helyettesítése rövid távon nevezhető megoldásnak, azonban hosszabb távon nem lesz igazán hasznos, és az árak továbbra is magasan maradhatnak. Nehéz helyzetben van Európa, és minél gyorsabban kell cselekednie. Olyan megoldásra van szükség, amely lehetővé teszi a következő télre történő felkészülést. A beruházások tömkelegében azonban nem szabad elfeledkezni a hosszabb távról sem, és finanszírozni tiszta energiára történő átváltást.
Forrás: forbes.com; eenews.net
Címlapkép: Shutterstock